Rozprawka:
Co bardziej wzbogaca człowieka - książka czy film . Sformułuj swoją opinię. Odwołując sie do jednego przykładu literackiego i jednego filmowego.
Proszę Pilne na dziś.
TYlko nie wklejajcie rozprawek z neta .. plis.:P
u mnie wszyscy juz je mają.:P
z góry dziekuje

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-09T22:22:18+01:00
Książka wzbogaca człowieka
W swej pracy postaram się przytoczyć argumenty przemawiające za tym, że to książka - nie film - bardziej wzbogaca człowieka.
Pierwszym argumentem, na który chciałabym się powołać, jest poruszanie wyobraźni. Czytając książkę, wyobrażamy sobie postacie, miejsca, sytuacje, zastanawiamy się, jak dana scena może wyglądać, interpretujemy słowa autora na własny sposób, co nas wzbogaca. W filmie mamy podane wszystko na tacy - widzimy aktorów, miejsca, sytuacje - zinterpretowane przez reżysera, nie przez nas. Film jest do oglądania, wzbudza naszą ciekawość, ale nie porusza wyobraźni równie dobrze jak książka.
Chciałabym zwrócić tu uwagę na pewien przykład. Miałam okazję czytać dramat "Romeo i Julia" Williama Szekspira (przynajmniej fragmenty), a także obejrzeć film oparty na owym dziele, wyreżyserowany przez Baza Luhrmana. Czytając książkę, bardzo przejmowały mnie niektóre sytuacje, szczególnie wątek miłosny, wyobrażałam też sobie, jak wyglądać może samobójstwo popełnione przez kochanków. Podczas oglądania filmu nie przeżywałam takich emocji, widziałam wizję reżysera, nie do końca pokrywającą się z moją. Owszem, film był ciekawy, jestem jednak stuprocentowo pewna, że moje wnętrze bardziej wzbogaciła książka.
Książki w dzisiejszych czasach nie zawsze są chętnie czytane, chociażby lektury szkolne, młodzież uważa to za nudę, wiele osób woli obejrzeć film zamiast coś przeczytać. Uważam, że jest to błąd, bo książki mają wiele zalet. Nie chodzi tylko o poruszanie wyobraźni, co uważam za najważniejsze, działają one na naszą psychikę, ale także na umiejętność poprawnego posługiwania się językiem polskim. Osoby, które w dzieciństwie czytały wiele książek, dziś praktycznie nie mają problemów z ortografią czy interpunkcją.
Podsumowując - czytanie lektur (i nie tylko) ma wiele zalet, potrafi bardzo człowieka wzbogacić, wpłynąć na jego psychikę, a także poprawność językową.
5 4 5