Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-10T11:00:00+01:00
Motyw miłosci w literaturze wystepuje bardzo czesto. mozemy spotkac sie z takimi rodzajami milosci jak: milosc jako zmyslowe uczucie, milosc ojcowska, matczyna, milosc blizniego, milosc wierna albo milosc do ludzi. milosc ojcowska wystepuje np w przypowiesci" o synu marnotrawnym". mlodszy syn,otrzymawszy czesc majatku od ojca, opuszcza dom rodzinny i prowadzi rozrzutne zycie. kiedy juz nie ma srodkow do zycia, powraca do domu ojca i prosi o wybaczenie. ojciec z radoscia przyjmuje wyrodne dziecko z powrotem pod swoj dach i wybacza mu winy. milosc wierna wystepuje miedzy malzonkami: odyseuszem i penelopa. pokonuja wspolnie wszelkie przeciwnosci i trudnosci losu. on [odejmuje trud 10cio letniej tulaczki po morzach, by powrocic do domu. ona dzielnie trwa w palacu wierzac ze maz powroci i obroni ja przed zalotnikami. swiety franciszek ukazuje nam milosc do swiata. byl wielkim apostolem milosci- kochal caly swiat. uwazal ze wszystko jest piekne, szlaechetne, bo powstalo z milosci boga. nauczal ludzi i zwierzeta. pokazywal ludziom jak walczyc z grzechem. motyw milosci matczynej pojawia sie w micie o demeter i korze. kiedy kora zostala porwana do hadesu i zostala wladczynia podziemnego krolestwa matka bardzo cierpiala z powodu utraty corki. wszedzie szukala dziewczyny. determinacja matki, czyli demeter doprowadzila do zwyciestwa. kora zostala zona hadesa, ale na pol roku rozstawala sie z mezem i przebywala z kochajaca matka.

jesli jest za malo przykladow, to pisz wymysle jeszcze kilka :) pozdrawiam :)
3 5 3
2010-03-10T11:12:32+01:00
Najbardziej znaną w świecie miłością jest miłość Romea i Juli z dramatu Szekspira. Nie była ona zbyt szczęśliwa, gdyż była zakazana, ale mimo to odwzajemniona.
Kolejnym przykładem miłości mężczyzny i kobiety jest książka pt. "Zmierzch", którego autorka jest Stephanie Meyer. Bella i Edward bardzo się kochali. Ich miłość tez była poniekąd zakazana, z powodu różniących ich cech.
Następnym motywem miłości w literaturze jest miłość w tragedii "Antygona". W tej książce mamy dwa przykłady miłości. Pierwszym jest uczucie, które łączyło Antygonę i Hajmona. Kochali oni się tak bardzo, ze byli gotowi oddać za siebie życie. Drugim natomiast jest miłość, która łączyła Antygonę i Polinejkesa. Była to więź pomiędzy bratem a siostrą.
Motyw miłości jest również w książce " W pustyni i w puszczy". Staś traktował Nel jak własną siostrę i darzył ja ogromna miłością.Gdy byli na pustyni poświęcał sie dla niej, by tylko utrzymać ja przy życiu. To przykład prawdziwej miłości.
1 5 1