Zadanie 1. Objaśnij symbolikę lwa i lisa zastosowaną przez autora.
Zadanie.2 Przedstaw dwa sposoby walki politycznej opisane przez Machiavellego.

Niccolo Machiavelli "Książe"

Musicie bowiem wiedzieć, że dwa są sposoby prowadzenia walki: jeden - prawem, drugi - siłą; pierwszy sposób jest ludzki, drugi zwierzęcy, lecz ponieważ częstokroć pierwszy nie wystarcza, wypada uciekać się do drugiego. Dlatego książę musi umieć dobrze posługiwać się naturą zwierzęcia i człowieka. Starożytni pisarze cichaczem zalecają książętom ten środek, podając, że Achillesa i wielu innych książąt starożytnych oddano na wychowanie Chironowi, centaurowi, który miał ich w dyscyplinie trzymać. To, że ich nauczycielem była istota na pół zwierzęca, a na pół ludzka, nic innego nie znaczy, jak tylko że książę musi posługiwać się jedną i drugą naturą i że jedna bez drugiej nie jest silna. Przeto książę, zmuszony umieć posługiwać się dobrze naturą zwierząt, powinien spośród nich wziąć za wzór lisa i lwa, albowiem lew nie umie unikać sideł, a lis bronić się przed wilkami. Trzeba przeto być lisem, by wiedzieć, co sidła, i lwem, by postrach budzić u wilków. Nie rozumieją się na rzeczy ci, którzy wzorują się wyłącznie na lwie. Otóż mądry pan nie może ani powinien dotrzymywać wiary, jeżeli takie dotrzymywanie przynosi mu szkodę i gdy zniknęły przyczyny, które spowodowały jego przyrzeczenie. Zapewne gdyby wszyscy ludzie byli dobrzy, ten przepis nie byłby dobry, lecz ponieważ są oni nikczemni i nie dotrzymywaliby tobie wiary, więc ty także nie jesteś obowiązany im jej dotrzymywać.


Prosze jak najszybciej !

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-10T13:56:46+01:00
Dobry król to przede wszystkim silny i odwazny człowiek,zdecydowany w swych działaniach,dbający o swoich poddanych-tu możemy porównać go z lwem,który też jest silny i nie boi się stawić czoła przeciwnościom.
Lecz bywa również i tak,że należy użyć sprytu i niekiedy podstępu,nie należy także bezgranicznie ufać ludziom,gdyż potrafią być fałszywi-to porównanie doskonale pasuje do lisa.Dobry król nie da się wyprowadzić w pole,zwieść na manowce,nie uwierzy pięknym słowom.
18 4 18