Odpowiedzi

2010-03-10T13:33:23+01:00
Juliusz Słowacki w utworze pt " Testament mój " żegna się ze światem . Przyjaciołom pozostawia wskazówki dotyczące pogrzebu , potomnym zaś pozostawia rady dodające sensu życia . Cytat z tego wiersza wykorzystał Aleksander Kamiński , nadając tytuł swojej prozie dokumentalnej - " Kamienie na szaniec " . Jest to metaforyczne określenie Alka , Rudego i Zośki - bohaterów , którzy narazili własne życie dla innych . Byli więc szańcem , osłoną , barykadą , tarczą .
5 4 5
2010-03-10T13:40:57+01:00
Testament mój jest w pewien sposób poetyckim rozrachunkiem autora z dotychczasową twórczoscią. Forma testamentu opara jes na rozliczeniu sie z przeszłoscia, podsumowaniem zycia i dorobku literackiego Słowackiego. Testament skierowany jest do wszystkich czytelników(spadkobierców jego dzieł). W utworze Juliusz przedstawia swój artystyczny zyciorys (w tym okresie cierpi na gróxlixe-jest nieuleczalnie chory). Podmiot liryczny jest osamotniony i nierozumiany przez otoczenie-wyobcowany. Zostaje podkreślona ogromna miłosc do ojczyzny, która jest natchnieniem do pisania utworów majacych wpływać na pokolenia Polaków. Daje również wskazówki dla kolejnych pokolenń, czym należy sie iierowć: mówi o patriotyźmie, zacheca do ciągłej walki o wolnosć ojczyzny, uważa że warto za to oddać swojeżycie.
przesłaniem poezji Słowackiego jest zacheta Polaków do patriotyzmu i walki o ojczyzne. Wiersz zaliczany jest właścnie do poezji tyrtejskiej czyli patriotycznej(najważniejsza wartosć)
5 4 5