Odpowiedzi

2010-03-10T14:04:26+01:00
Ewangelia wg sw. Jana to ksiega Nowego Testamentu, ukazujca zycie i dzialalnosc Jezusa z Nazaretu. Rozni sie ona jednak zasadniczo od pozostalych trzech ewangelii, ktore nazywa sie synoptycznymi. Roznice te wynikaja zarowno z tresci zawartej w tej ksiedze, jak i ze stylu, w jakim ta ewangelia jest napisana. Nie zawiera ona tzw. Ewangelii dziecinstwa, a rozpoczyna sie pieknym ptyckim tekstem nazywanym Prologiem, ukazujacym wydarzenie przyjscie na swiat Bozego Syna jako wcielenie odwiecznego Slowa - Logosu. Bardzo ciekawa czescia tej Ewangelii jest mowa arcykaplanska Jezusa, w ktorej ukazuje On siebie jako chleb zywy, ktory zstapil z nieba dla zbawienia swiata. Tym samym wskazuje na znaczenie Eucharystii w zyciu wierzacych, albowiem kto ten chleb spozywa,bedzie zyl na wieki.

Prosze. :)
2010-03-10T14:13:21+01:00
W tym fragmencie zapisane jest jak Pan Jezus cudownie uzdrawia dziesięciu trędowatych. Zauważmy, jak wielką wiarę posiada Samarytanin. On jeden, sposród dziesięciu uzdrowionych okazał wiarę i wdzięczność Bogu.
Podczas gdy Pan Jezus wchodził do pewnej wsi, napotkał dziesięciu trędowatych, którzy prosili go, aby sie nad nimi zlitował i uzdrowił ich. Jednak Pan Jezus powiedział, aby poszli do kapłanów. Właśnie gdy szli zostali oczyszczeni.
Jeden zauważył to i poszedł podziękować Jezusowi i wychwalał Pana Boga. Dziewięciu innych nie zdobyło sie na ten czyn. Pan Jezus powiedział do Wiernego Samarytanina: "Podnieś sie i idz. Twoja wiara Cie wyzwoliła"
On nie tylko bezgranicznie zawierzył w to, że zostanie uzdrowiony, ale wrócił, aby podziekować. Dziewięciu trędowatych stawiało sobie na pierwszym miejscu pokazanie sie kapłanom. Nie zawrócili z drogi. Zaślepiło ich zaspokajenie potrzeby fizycznej jakim było oczyszczenie i możność powrotu do rodziny i osady ludzkiej. Zepchnięci żyli na obrzeżach mista. Teraz mogli wrócić do bliskich i znajomych.
Jezus jest bardzo zawiedziny ich postawą, a cudzoniemca chwali. W swoim życiu powinniśmy przyjąć postawę tegoż właśnie Samarytanina.