Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-10T14:37:03+01:00
Wędrówka ryb to najważniejszych części składowych cyklu życiowego. Mają one bardzo duże znaczenie w stosunku do poszczególnych gatunków, są też niezmiernie istotne dla gospodarki rybackiej. Ryby wędrują z rożnych powodów. Dlatego też znamy róże rodzaje wędrówek: tarłowe, za pokarmem, na zimowisko. Jedną z przyczyn wędrówek może być przystosowywanie się do zmian środowiska. Oprócz tego ryby rozpoczynające wędrówki tarłowe lub podążające na miejsca zimowania są zwykle w szczytowej kondycji i odznaczają się wysokimi walorami konsumpcyjnymi tak jak na przykład łosoś. Ryby przemieszczające się z miejsca na miejsce mają możliwość odnalezienia odpowiednich warunków dla aktualnego stadium rozwoju. Ryby wędrowne są również wygodnym obiektem dla rybołówstwa. Okresowe gromadzenie się ich na stosunkowo małej powierzchni czyni odłów łatwiejszym i bardziej ekonomicznym.
9 4 9
2010-03-10T14:43:00+01:00
Na przykładach gatunków wystepujących w naszym kraju.

W naszych wodach jest jeszcze naprawdę bardzo wiele gatunków ryb i oby to sie nie zmieniło. Populacja ryb w Polsce składa się na gatunki rodzime, anadromiczne (czyli wędrujące) i ryby sprowadzone do kraju w celach hodowlanych które przytosowały się do panujących warunków życia oraz gatunki wprowadzone do wód przez akwarystów co jest bardzo negatywnym zjawiskiem i nieraz prowadzi do katastrofy ekologicznej zbiorników czy rzek. (np. czebaczek amurski)
Do gatunków anadromicznych wystepujacych w naszym kraju możemy zaliczyć; węgorza (Anguilla anguilla), łososia (Salmo salar),i np. certę (Vimba vimba).
Węgorz jest rybą o charakterystycznym wężowatym kształcie i występuje w większości zbiorników i rzek w Polsce. Jest to ryba anadromiczna ,która rozmnaża się w morzu a żyje zarówno w morzu jak i wodach słodkich. Ciekawostką jest to,że dorosłe węgorze opuszczają wody słodkie i jeśli to tylko możliwe wszystkie płyną w jedno miejsce na świecie aby odbyć tam tarło. Miejscem tym jest Morze Sargasowe na Oceanie Atlantyckim (okolice Trójkąta Bermudzkiego). Jedynie w tym miejscu moga odbyć naturalne tarło po czym rozpływają się w 4 strony swiata. Skąd w takim razie węgorze w jeziorach??. Można je spotkac tam jedynie dzięki działalnosci człowieka.
Kolejną ciekawa rybą jest łosoś. Żyje on w wodach słonych i słodkich,jednak większą część życia spędza w morzu. Dorosłe łososie gdy osiągną dojrzałośc płciową, odbywają swoją "ostatnią" wędrówkę do górskich potoków aby złożyć tam ikrę. Dlaczego ostatnią? . Trzeba wiedzieć ,ze podróż ta która nieraz jest bardzo daleka ( setki kilometrów) jest dla ryb bardzo wycięczająca dlatego zaraz po złozeniu ikry ryby giną. Padają łupem drapieznych ptaków, niedźwiedzi, wilków i innych zwierząt. Losoś w Polsce nie ma juz odpowiednich warunków do rozmnażania ;/;/. Przyczyniła się temu nieodpowiednia zabudowa zapory we Włocławku na Wiśle. Uniemozliwia bowiem ona migrację ryb na południe gdzie jeszcze w latach siedemdziesiątych można było spotkac ogromne stada łososi podążających w górę Dunajca czy Białej Tarnowskiej.
Ostatnim gatunkiem dla mnie najciekawszym jest Certa.
Jest to niewielka ryba, której do niedawna było bardzo mało w naszych rzekach (żyje tylko w rzekach) ale jej populacja zaczęła sie odradzać. Certa zamieszkiwała głownie dorzecze Wisły wraz z jej dopływami. Zycie spędzała w rzece a na tarło spływała do morza. Nieszczęsna zapora na Wiśle uniemozliwiła jej ta wędrówkę. Dodatkowo masowe odłowy prowadzone na Wiśle również przyczyniły się do zmniejszenia populacji. Jeszcze 10 lat temu była naprawdę rzadko spotykana w naszych wodach. Obecnie kontrolowane odłowy wskazują na to,że jest jej coraz więcej. Co się stało?? Przeciez zapora dalej istnieje.
Otóż stwierdzono na badanych osobnikach i podczas odłowów,ze ryba ta przystosowała się do panujących warunków i potrafi odbywac tarło w rzekach :):).

Tyle pozdrawiam ( trafiłeś z pytaniem bo jestem wędkarzem :)
6 4 6