Odpowiedzi

2010-03-10T14:40:25+01:00
Gdy mamy do czynienia z szokiem termicznym należy:

– poszkodowanego jak najszybciej wyciągnąć z wody,
– sprawdzić przytomność, jeśli jej nie ma to sprawdzić puls i oddech,
– niezwłocznie wezwać ratownika,

W wypadku, gdy pod kimś załamie się lód trzeba działać bardzo szybko i zdecydowanie. Osoba, która znalazła się w wodzie praktycznie nie ma szansy na przeżycie bez pomocy innych osób. Trzeba działać szybko, bo czasu jest bardzo mało. Pomoc osobie poszkodowanej polega głównie na wyciągnięciu jej na powierzchnię. Można użyć do tego różnych przedmiotów, np. gdy ktoś ma długi szalik może podczołgać się na długość rzutu i starać się podać poszkodowanemu drugi koniec. Nie wolno kategorycznie chodzić w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększa to punktowy nacisk na lód, który załamie się też pod ratującym.

Najlepiej będzie, jeśli kolejne osoby będą trzymały ratownika za nogi ), aby ten nie ślizgał się po powierzchni lodu w czasie wyciągania poszkodowanego spod lodu. W przypadkach, gdy poszkodowanemu nie możemy rzucić szalika lub innego przedmiotu trzeba jak najszybciej znaleźć długą gałąź lub długi kij i podrzucić, aby mógł się go trzymać lub wesprzeć na nim. Trzeba pamiętać o własnym bezpieczeństwie i asekurować się np. liną lub innymi ludźmi. Należy także niezwłocznie zaalarmować Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe i innych ludzi przebywających w pobliżu.

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej należy okryć ją czymś ciepłym np. płaszczem, kurtką najlepiej kocem termicznym z samochodowej apteczki.

Jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą!

W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu ciepłe słodkie płyny do picia. Osoba poszkodowana bezwzględnie musi uzyskać kontakt z lekarzem.
1 5 1
2010-03-10T14:48:08+01:00
Wezwanie pomocy (straż pożarna, karetka)
Ściągnąć np: własną kurtkę i rzucić topiącemu(tak by mógł się jej złapać) położyć się ostrożnie na pokrywę lodową i ciągnąć powoli kurtkę która musi być trzymana przez poszkodowanego.
(Jeżeli akcje ratunkową prowadzi Straż Pożarna używa się specjalistycznych sań)
Po wyciągnięciu z wody należy ściągnąć mokre rzeczy poszkodowanego i okryć go suchymi.
Jeżeli na miejsce przyjechała karetka należy podać tlen, okryć kocem i zawieźć do szpitala na badania kontrolne.