Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-10T15:38:15+01:00
"Miej serce i patrzaj w serce","Dobrze widzi się tylko sercem" - to manifesty postawy romantycznej, niezbyt modne dziś, kiedy w dzisiejszym świecie liczy się wykształcenie, również ważne jest racjonalne myślenie i trzeźwe spojrzenie na świat.
Niepotrzebne?Niezbędne! Bo człowiek,który nie myśli i nie jest rozsądny, zgubiłby się we współczesnym świecie. Jednak czym byłyby pieniądze bez ludzkich uczuć i moralności, czym rozsądek bez miłości i bez serca. Jedynie pustką w życiu każdego człowieka. Przecież pieniądze nie dają szczęścia. Słowa "dobrze widzi się sercem" nie odnoszą się tylko do miłości. W Małym Księciu wypowiada je przecież przyjaciel do przyjaciela-lis do małego przybysza z innej planety. Chodzi więc o uczucia, bo serce jest symbolem uczuć, w przeciwieństwie do rozumu.
Serce nie musi zaślepiać. Może pozwalać inaczej, cieplej patrzeć na ludzi i otaczający świat. Gdy nie patrzymy sercem, nie dostrzegamy całej urody świata i całej życzliwości otaczających nas przyjaciół. Odcięcie się od spraw serca odcina nas od wielu dóbr i poczucia szczęścia. Nie widzimy wtedy piękna krajobrazu, nie cieszymy się z przebywania z innymi, nie doświadczymy dobrodziejstw przyjaźni,miłości i zwyczajnych odruchów serca.
Patrzenie sercem to także wrażliwość na krzywdę innych, która pozwala nam zachować czystość moralną, stawia ograniczenia i bariery wygodnym dla nas czynom. Dzięki "patrzeniu sercem" można w życiu naprawdę wiele zdziałać. Tylko ludzie patrzący sercem są w stanie odnaleźć się w trudnej sytuacji życiowej, pokonać wielkie przeszkody,zaakceptować nieuleczalną chorobę dziecka czy innej osoby, dotrzeć sens w pracy z nieuleczalnie chorymi i starymi ludźmi. Przyjaźń i miłość wymagają przecież pewnych poświęceń, rezygnacji z własnego czasu, pieniędzy. Różnie mówi się o akcji Jurka Owsiaka Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i podobnych inicjatywach. Faktem pozostaje, że nie tylko organizatorzy i artyści, ale także zwykli ludzie biorący udział w takich akcjach, dzięki odruchowi serca ratują wiele istnień ludzkich, np. dzieci chore, po wypadkach, ludzi wymagających przeszczepów. Gdyby nie to,że wielu Polaków "patrzy sercem", gdy gra i zbiera datki WOŚP, wielu by nie przeżyło, nie wyzdrowiało.

Przeczytaj to sobie, i jesli cos jest nie tak to popraw sobie