Odpowiedzi

2010-03-10T15:34:27+01:00
Rejent Milczek oraz Cześnik Maciej Raptusiewicz są bohaterami ballady Aleksandra Fredro pt. "Zemsta". Oboje są szlachcicami, mieszkają w tym samym zamku. Cześnik jest kawalerem w średnim wieku, Rejent jest wdowcem, ma syna Wacława.
Z pozoru Milczek i Raptusiewicz są podobni do siebie, jednak różni ich niemal wszystko. Przede wszystkim Cześnik jest bardzo wybuchowy, nerwowy, nie potrafi zapanować nas swoimi emocjami. Komentarz Papkina potwierdza tę cechę: "Cześnik-wulkan, aż niemiło". Rejent jest spokojny, opanowany, cichy, jednak bardzo przebiegły, fałszywy i kłamliwy. Szantażował własnego syna tylko po to, by zemścić się na swoim sąsiedzie. Okazuje się, że Cześnik jest bardzo nieśmiały w stosunku do kobiet. Znowu Rejent Milczek jest fałszywie pobożny. Jego powiedzenie "Niech się stanie wola nieba, z nią się zawsze zgodzić trzeba." potwierdza tę tezę. Rejent nie potrafi wybaczać, kłamie, mści się i wykorzystuje własnego syna d zemsty. te cechy nie świadczą raczej o jego pobożności.
Moim zdaniem obie postacie-i Cześnik, i Rejent-są postaciami barwnymi, oryginalnymi oraz zabawnymi. Zgodzę się ze słowami Wacława: "Tych dwóch ludzi-ogień i woda". Jednak w balladzie nie sprawdza się przekonanie, że przeciwieństwa się przyciągają.
Reasumując-Cześnik Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek są osobami absolutnie różnymi od siebie. Łączą ich jedynie sprawy materialne.
33 3 33