Odpowiedzi

2010-03-10T16:05:32+01:00
Zmierzch (ang. Twilight) - książka dla młodzieży o miłości wampira do nastolatki, autorstwa Stephenie Meyer, która została wydana w Polsce 1 stycznia 2007 roku. Jest to pierwsza część serii o tym samym tytule.

Fabuła
Siedemnastoletnia Isabella Swan przeprowadza się ze słonecznego Phoenix do ponurego miasteczka Forks w deszczowym stanie Waszyngton, aby zamieszkać wraz ze swoim ojcem Charliem, komendantem miejscowej policji. Decyduje się na to, ponieważ jej matka Renée po raz drugi wyszła za mąż i chciałaby móc podróżować ze swoim nowym mężem Philem. Mimo iż w Phoenix Bella nigdy nie miała zbyt wielu przyjaciół ani zbytniego powodzenia, w Forks przykuwa uwagę większości uczniów i szybko zaprzyjaźnia się z niektórymi.

Kiedy Bella siada przy tajemniczym, zabójczo przystojnym Edwardzie Cullenie na lekcji biologii, chłopak wydaje się być na nią wściekły, a w jego oczach dziewczyna dostrzega zaskakująco dużo wrogości i nienawiści. Po lekcjach Bella spotyka go przypadkowo w sekretariacie. Edward chce zmienić swój plan zajęć tak, by jej unikać.

Kilka dni potem Edward pojawia się w szkole. Jego oczy mają wtedy cudowny odcień miodu. Bella pyta go, czy nosi szkła kontaktowe, ale on stanowczo zaprzecza. Bella nie wie, co o tym myśleć.

Następnego ranka Edward ratuje Belli życie na parkingu przed szkołą, z nadludzką prędkością wbiegając między nią a rozpędzony samochód. Bella zaczyna podejrzewać, że Edward nie jest zwyczajnym człowiekiem. Z kolei stosunek Edwarda do Belli widocznie zmienia się, Edward przestaje być wobec niej tak wrogi.

Na wycieczce ze znajomym na plażę Nr 1 w La Push Isabella spotyka przyjaciela z dzieciństwa – Jacoba Blacka i dowiaduje się, że według miejscowych podań Edward i jego rodzina (przybrani rodzice oraz czwórka przybranego rodzeństwa) to wampiry. Później dowiaduje się również, że on i jego rodzina nie piją ludzkiej, tylko zwierzęcą krew.

Bella zakochuje się w Edwardzie, jednak jego uczucia pozostają dla niej niewiadomą. Dopiero po incydencie w Port Angeles dochodzi do rozmowy między nimi, podczas której Edward przyznaje, że Bella jest dla niego niezwykła, po części z uwagi na swój niezwykle apetyczny zapach, a po części dlatego, że Cullen nie jest w stanie czytać jej myśli, tak jak to robi z innymi ludźmi.

Do Forks przybywają wampiry Laurent, Victoria i James, który dla sportu decyduje się zapolować na Bellę. Cullenowie postanawiają chronić dziewczynę, rozdzielając ją z Edwardem i wywożąc jak najdalej od domu. Swan ukrywa się w hotelu przy lotnisku w Phoenix. Niespodziewanie jednak dzwoni do niej James i oznajmia, iż porwał jej matkę i trzyma ją w starym studiu baletowym. Bella, nie chcąc by coś się stało Renée, wymyka się Jasperowi i Alice i biegnie do tropiciela. James łamie Belli nogę i zadaje sporo ran. Na widok krwi nie może się opanować i gryzie ją w rękę. Na miejsce dociera Edward, a potem Cullenowie. Zabijają Jamesa. Edward wysysa jad z rany na ręce Belli. Po powrocie do Forks Bella z Edwardem wybierają się na bal absolwentów. Wtedy to Bella oznajmia mu, że chciałaby zostać wampirem, jednak Edward odmawia przemiany.

Okładka
Autorka chciała, żeby okładka książki przedstawiała jabłko – tradycyjnie uznawane za zakazany owoc z Księgi Rodzaju. Symbolizuje on zakazaną miłość Belli i Edwarda. Nawiązuje do tego również cytat z początku książki (Księga Rodzaju 2,17 (BT)). oraz wybór

Nagrody i nominacje
Zmierzch został wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami m.in.:

New York Times Best Seller list – książka zadebiutowała na liście na pozycji 5.
Publishers Weekly w kategorii "Najlepsza książka roku"
Amazon.com w kategorii "Najlepsza książka dekady...jak dotąd"
Teen People w "Hot list"
American Library Association "Top 10 najlepszych książek dla młodzieży" oraz "Top 10 książek dla niechętnych czytelników"

2 3 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-10T16:16:06+01:00
Książka ktora wywarła na mnie ogromne wrażenie to Kamienie na szaniec aleksandra kamińskiego. Opisy tego jak tak młodzi ludzie walczyli o Polskę dały mi wiele do myślenia.
Książka ta opowiada o tym jak w czasie 2 wojny światowej chłopcy dwudziesto paro letni, walczyli o to byśmy my dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce. Odwaga, męskość i determinacja Alka, Zośki i Rudego bardzo mi zaimponowała. Powieść ta oparta jest na faktach, bardzo sie cieszę z tego ze byli i mam nadzieje ze jeszcze sa ludzie którzy bez chwili zastanowienia oddali by zycie za ojczyznę. Akcje ktore przeprowadzali ci trzej chłopcy byli nadzwyczajnie niebezpieczne, a Kamiński tak je opisał, ze czytając ma sie ochote nie odkładać książki tylko czytać po to by sprawdzić czy nasi główni bohaterowie przeżyli kolejne próby ocalenia Polski. Czytając te książkę naprawde zaczęłam sie interesować historia, ona mnie nią zafascynowała. Uważam, ze te książkę powinien znac każdy, jest bardzo ciekawa a w dodatku moze człowieka wiele nauczyć. Wydaje mi sie ze na każdym ta książka wywrze ogromne wrażenie.
2 3 2