Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-10T16:03:41+01:00
Trwają obchody Roku Chopinowskiego w Filharmonii Bałtyckiej. W tym tygodniu czeka nas prawdziwy chopinowski maraton: cztery recitale, koncert symfoniczny i edukacyjny. Tydzień zwieńczy Garrick Ohlsson.

W piątek zaprezentuje się Georgy Voylochnikov. To młody (rocznik 1985) rosyjski pianista, który zdobył już kilka cenionych w świecie muzycznym trofeów. Wśród nich pierwszą nagrodę na 4. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Skriabina w Moskwie. W gdańskiej filharmonii usłyszymy w jego wykonaniu utwory Haydna, Schuberta, Skriabina i rzecz jasna Chopina.

W sobotę wystąpi zaś Mei-Ting Sun. Pochodzi z Szanghaju. Jest równie młody (rocznik 1981) i utalentowany. Zdobył główne nagrody w dwóch konkursach chopinowskich: w 2002 roku w Minnesocie i 2005 roku w Miami. Cieszy się renomą u muzycznych koneserów na całym świecie, współpracuje z najsławniejszymi orkiestrami symfonicznymi.

W niedzielę wysłuchać można koncertu symfonicznego „Chopin, Penderecki” w wykonaniu artystów PFB i gości. Orkiestrę filharmonii poprowadzi jej dyrektor artystyczny Kai Bumann. Solistami będą: Andriej Szibko (fortepian), Iwona Hossa (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran) i Witold Żołądkiewicz (baryton). Na scenie stanie też Państwowy Chór Filharmonii w Mińsku im. Grigorija Szirmy przygotowany przez Ludmiłę Efimową.

Na poniedziałek i wtorek filharmonia przygotowała specjalny program dla najmłodszych poświęcony Chopinowi – p.t. ,, Urodzinowy Tort Fryderyka Chopina”. Wezmą w nim udział : Tomasz Zając – fortepian, Natalia Krajewska – sopran, Robert Hennig – baryton, Aleksandra Bieg-Piaseczna – akompaniament. Ozdobą wieczoru będą artyści w stylowych kostiumach i tancerze Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Koncert prowadzić będzie Barbara Żurowska-Sutt. W programie wieczoru znajdzie się muzyka Chopina oraz kompozytorów, których Chopin podziwiał, czyli Rossiniego, Mozarta, Paganiniego.

W tym tygodniu na Ołowiance pojawią się jeszcze dwaj wspaniali pianiści. W poniedziałek zaprezentuje się Włoch Alberto Nosé (ur. 1979), który wykona wszystkie 24 Preludia i 4 ballady Chopina. Nosé jest zdobywcą Pierwszej Nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności Sony podczas 15. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego ,,Paloma O'Shea” w Santander (Hiszpania) w 2005.

Chopinowski tydzień zwieńczy niezwykle mocny akcent. W środę na Ołowiance pojawi się amerykański pianista Garrick Ohlsson, laureat I nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 1970 roku. Ohlsson jest jednym z nielicznych pianistów grających recitale z wszystkimi dziełami Chopina. Występował z recitalami chopinowskimi w Lincoln Center w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu i w Warszawie. Koncerty wysoko notowała krytyka i publiczność w Stanach Zjednoczonych i Europie. Na Ołowiance artysta wykona kilka miniatur fortepianowych oraz sonatę b-moll Chopina