Odpowiedzi

2010-03-10T16:38:18+01:00
Wacław użył powiedzenia: "Tych samych ludzi ogień - woda" gdyż mówi o dwóch przeciwnych sobie żywiołach. Ogień świadczy o złości i o gwałtowności. Woda natomiast mówi o spokoju oraz zwalczeniu ognia, choć i woda potrafi być groźna. Tacy właściwie są bohaterzy książki Aleksandra Fedry "Zemsta".
Cześnik jest jednym z głównych bohaterów, był gwałtowny i nerwowy, a więc ze słów Wacława wynika że to on jest ogniem. Był on szlachcicem, lecz bardzo słabo wykształcony, miał wiele problemów w życiu codziennym, m.in. z kobietami. Mściwość, zawziętość szukanie zaczepki z byle powodu. Te przykłady mówią nam o złym charakterze Cześnika. Był gotów poświęcić choćby szczęście Klary. Jego zalety świadczą o tym że był podstępny, lecz był dość sympatyczny.
Rejent jest głównym bohaterem "Zemsty". Był on flegmatykiem. Ze słów Wacława wynika, że to on jest woda. Dawniej był notariuszem, a więc jest lepiej wykształcony od Cześnika. Jednak i on jest mściwy, zawzięty itp. Słynął z oszustw i nie płacenia za zamówione usługi.
Cechy charakteru Rejenta mówią nam że był dobrze wykształcony ale był skąpy i podstępny.
W podsumowaniu obu bohaterów sądzę że, byli bardzo podobnie do siebie, lecz posiadali także cechy różniące się od siebie takich jak oszustwa. Cześnik zawsze dotrzymywał słowa itp.