Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-12T17:02:45+01:00
*Piaseczno:
-Na terenie miasta i gminy Piaseczno znajduje się kilkadziesiąt pomników, tablic pamiątkowych kwater żołnierskich, a także faktycznych i symbolicznych mogił uznawanych powszechnie za miejsca pamięci narodowej. Miejsca pamięci narodowej w gminie Piaseczno dotyczą okresów szczególnie ważnych dla dziejów Polski: powstania styczniowego 1863 r., odzyskania niepodległości w 1918 r., II wojny światowej, martyrologii i walk z hitlerowskim okupantem. Na terenie gminy znajduje się też wiele mogił i cmentarzy z okresu I wojny światowej, w której walczyły co prawda obce armie: niemiecka i rosyjska, ale często w obcych mundurach tych wojsk walczyli Polacy. Większość miejsc pamięci narodowej w gminie Piaseczno, nawet te usytuowane z dala od siedzib ludzkich, w uroczyskach i lasach, znajduje się w dobrym stanie. Widoczna jest codzienna troska o te miejsca ze strony okolicznej ludności.

*Pomnik upamiętniający mieszkańców Piaseczna poległych w II wojnie światowej - na starym cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki. Prostokątna kwatera obramiona niskim murkiem, u szczytu zakończona ścianą z płyt granitowych, na której widnieją symbole oraz nazwiska mieszkańców Piaseczna poległych w czasie II wojny światowej.

*Jastrzębie-Zdrój:
-Pomnik ku czci mieszkańców Jastrzębia, Boryni i Szerokiej poległych w czasie II wojny światowej znajdujący się w Szerokiej,

*Miejsca Pamięci Narodowej, głównie groby i cmentarze wojenne w następujących gminach:

1. Bydgoszcz – Jeżewo – Osie – Lniano – Świekatowo.
2.Solec Kujawski – Złotniki Kujawskie – Rojewo – Gniewkowo – Dąbrowa Biskupia – Kruszwica.
3.Białe Błota – Szubin – Żnin – Gąsawa – Rogowo – Janowiec Wielkopolski.
4.Miejsca pamięci lotników na terenie miasta Bydgoszczy.
5.Koronowo, Gostycyn, Tuchola, Czersk, gm. Chojnice (obecnie Województwo Pomorskie).
6.Dobrcz, Pruszcz, Bukowiec, Świecie n. Wisłą, Dragacz, Warlubie, Nowe.
7.Inowrocław, Strzelno, Mogilno, Łabiszyn, Nowa Wieś Wielka.
Mam nadzieje ze chociaz troche pomoglam :)
Pozdrawiam