Rożne wizje zaświatów.Analizując "Tren X" J. Kochanowskiego i wiersz B. Leśmana "Urszula Kochanowska", zwróć uwagę na portret dziecka oraz kreacje innych bohaterów.

I akapit (wstęp) 2-3 zdania
II akapit (rozwinięcie)
a) Różne wizje zaświatów:
- "Tren X"
- "Urszula Kochanowska"
b) portret dziecka:
- "Tren X"
- "Urszula Kochanowska"
c) kreacja innych bohaterów
- "Tren X"
- "Urszula Kochanowska"
III. akapit (wnioski-dużo !!!)

dzięki wielkie !! :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-10T17:09:19+01:00
Smutek po śmierci ukochanej córeczki Urszulki to temat "Trenu X" J. Kochanowskiego. W tym wierszu podmiotem lirycznym jest zrozpaczony ojciec, który zwraca się bezpośrednio do swojej córki : "Orszulo moja wdzięczna". Kochanowski powątpiewa w istnienie Boga, przeżywa kryzys swojej wiary.
W utworze jest mnóstwo pytań o miejsce pobytu Urszulki po śmierci. Ojciec jej usilnie poszukuje. Na początku zadaje pytanie : "Gdzieś mi się podziała", a następnie próbuje na nie odpowiedzieć.
Szczytem rozpaczy i zwątpienia ojca jest chwila, w której zadaje on pytanie najważniejsze : Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest ...". To moment kiedy Kochanowski przestaje wierzyć w życie pozagrobowe, a również w samego Boga.
Jeśli chodzi o wiersz "Urszula Kochanowska" B. Leśmiana to dotyczy on życia Urszulki w niebie. Podmiotem lirycznym jest sama Urszulka.
W utworze jest opisany pobyt Urszulki w niebie. Dziecko jest tam bardzo nieszczęśliwe. Przede wszystkim tęskni za swoimi rodzicami i domem w Czarnolesie. Zatroskany losem Urszulki Bóg stwarza jej dom dokładnie taki jak ten, w którym mieszkała. Jednak smutek nadal nie opuszcza Urszulki, gdyż w tym domu brakuje jej rodziny. Dziewczynka szykuje się na przybycie najbliższych dla niej osób. Jest zawiedziona, gdy zamiast nich w drzwiach widzi Boga. Bóg stara się jak może, próbuje przybliżyć Urszulce ojca, lecz bezskutecznie.
Miejsce przez wielu nazywane rajem, dla Urszulki staje się miejscem cierpień.
Oba utwory dotyczą Urszulki Kochanowskiej. "Urszula Kochanowska" jest w pewien sposób odpowiedzią na pytania z "Trenu X". Te dwa wiersze doskonale do siebie pasują. Można odnieść wrażenie, że jest to dialog ojca z córką.
1 5 1