Na podstawie podanego tekstu odpowiedz na poniższe pytania:
1. Co nazywamy wędrówką ludów.
2. Wyjaśnij jej przyczny.

W połowie IV wieku długotrwała susza wypaliła pastwiska w stepach Mongolii. Żyjący tam koczowniczy lud Hunów, który utrzymywał się z hodowli bydła, musiał poszukać sobie innych terenów. Ponieważ, sąsiednie Chiny chronił Wielki Mur, Hunowie ruszyli na zachód. W europie wzbudzili przerażenie i odrazę.

Dziś historycy zastanawiają się, czy Hunowie rzeczywiście byli aż tak dzicy, jak przedstawiali ich Rzymianie. Wiemy, że król Hunów Attyla raczył swych gości wybrnymi potrawami, podawanymi w srebnych naczyniach, a na jego dworze przebywali pieśniarze. Niemiej o tymże Attyli mówiono, że "trawa nie rosła tam gdzie stanął jego koń". Sam władca nazywał siebie "biczem bożym, karzącym ludzi za ich grzecy". Spustoszenia mordy dokonywane przez Hunów wynikały, zdaniem Rzymian, z dzikiej pasji niszczenia.

Przed azjatyckimi " jeźdźcami z piekła rodem" setki tysięcy Germanów i innych ludów uciekły w popłochu ze wschodniej Europy ku granicom cesarstwa rzymskiego. Najdogodniejsza droga wiodła przez niziny środkowoeuropejskie, wolne od przebycia gór. Plemiona nadciągające ze wschodu spychały mieszkańców nizin ku osłabionemu Imperium. Jego granice nie mogły już ich zatrzymać.

Ten wielki ruch plemion w drugiej połowie IV i w V wieku nazywamy wędrówką plemion.

To na jutro !!!
Prosze o szybką odp. !!!
Z góry dzięki ;>>

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-10T21:12:31+01:00
1. Masowe przemieszczanie się koczowniczego ludu Hunów na zachód i jednocześnie migracja Germanów i innych ludów dotychczas zamieszkujących wschodnią Europę ku granicom Cearstwa rzymskiego.
2. Koczownicze plemię Hunów zmuszone było do opuszczenia ogarnietych suszą stepów Mongolii, ponieważ w tych warunkach nie mogłoby utrzymywać się, jak dotychczas, z hodowli bydła. Plemię to musiało wywędrować na zachód w związku z faktem, iż sąsiednie Chiny chronił Wielki Mur. Dotychczasowe ludy zamieszkujące wschodnią Europę musiały natomiast uciekać przed Hunami, którzy dokonywali spustoszeń i mordów.