Odpowiedzi

2010-03-10T19:21:34+01:00
Drogi Derektorze!!! Miejscowość i data
W imieniu uczniów klasy ..., mamy prośbę do pana...
Chcielibyśmy pojechać z całą klasą do Białowieży, ponieważ jest to duża osada w Polsce położona w województwie podlaskim, na Równinie Bielskiej, w powiecie hajnowskim, w gminie Białowieża, nad Narewką, o charakterze małomiasteczkowym. Wieś jest siedzibą gminy Białowieża oraz Białowieskiego Parku Narodowego, obejmującego 17% polskiej części Puszczy Białowieskiej. Białowieża jest także siedzibą sołectwa obejmującego miejscowości: Podolany, Krzyże i Zastawa. W Białowieży znajdują się Białowieska Stacja Geobotaniczna, początkowo Polskiej Akademii Nauk, obecnie Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk . W okresie międzywojennym gminę Białowieży zamieszkiwało około 9500 osób, w roku 1970 - 3566 osób, w roku 1980 - 3476 osób.W XIII wieku okolice Białowieży były terenem przygranicznym dla księstwa mazowieckiego, księstwa wołyńskiego, księstwa litewskiego i plemion jaćwieskich. W tym okresie najazdy tatarskie, krzyżackie i później litewskie spowodowały wyludnienie się Puszczy Białowieskiej. Od początku panowania Władysława Jagiełły Białowieża należała do Polski. Pierwsze wzmianki o osadnictwie w Białowieży odnoszą się do roku 1639, gdy istniał tu folwark i dwór królewski króla Władysława IV Wazy. Następny dwór powstał w czasach panowania Augusta III Sasa. W roku 1775 roku wieś liczyła 20 domów. Po trzecim rozbiorze Rzeczypospolitej w 1795 r., Białowieża do 1915 roku znalazła się pod zaborem rosyjskim. Okoliczne obszary puszczy były podczas zaboru objęte powstaniami narodowymi. W okresie powstania listopadowego w roku 1831, cała straż leśna przyłączyła się do powstania. W czasie powstania styczniowego w 1863 r. walki z wojskami rosyjskimi prowadziły tu powstańcze oddziały Rogińskiego, Duchińskiego i Wróblewskiego. Od 1915 do końca 1918 roku teren Białowieży znajdował się pod okupacją II Rzeszy Niemieckiej. Po zakończeniu I Wojny światowej oddziały polskie wkroczyły do Białowieży na początku 1919 roku.Jest tram także bardzo dużo ciekawych zabytków. Bardzo pana prosimy, niech się pan zgodzi. Nie będzie pan tego żałował.
Uczniowie klasy.....
1 5 1
2010-03-10T19:25:51+01:00
Szanowny panie Dyrektorze

Na wstępie listu chciała bym poinformować o celu pisanie tegoś to pisma. Jako klasa o ogromny zainteresowaniu zjawiskami przyrodniczymi oraz natura pragnę zwrócic sie z prośba o mozliwość zosganizowania wycieczki o charakterze edukacyjno-turystycznym do miejscowości Białowieży.
Pierwszy powód to mozliwośc poznania Białowiskiego parku Narodowego. Podczas pobytu w parku moglibyśmy dokładniej zapoznac się z fauna tegoż to miejsca na czym bardzo nam zalezy gdyz podczas lekcji bilogii moglibyśmy wykaząc się większa wiedzą.
Nie tylko pod względem bilogii ale równiez zainteresowani historią kościła w Bialowiezy w której znajduje się Ołtarz z imitacją płonącego krzewu, co podczas oglądania zdjęc wzbudziło nasze ogromne zainterresowanie tym miejscem. Znajomość religii uświadomiła nam poznanie innych religii i obejrzenie cerkwi Mikołaja Cudotwórcy. mam nadzieje ze te argumenty wzbudzą w panu myśl ze naprawde warto taką tez wyceczke zorganizować co pozwoli poznac uczniom cechy i historię naszego kraju.
na koncu zwracam się z prosbą o szybkie przemyślenie decyzji w powyzszej sprawie.
2 5 2