Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-10T19:47:05+01:00
Mariany - archipelag leżący w Mikronezji na Oceanie Spokojnym. Po opanowaniu Wysp Gilberta i Wysp Marshalla Amerykanie zdecydowali się na rozpoczęcie operacji desantowej na Marianach. 15 czerwca 1944 roku rozpoczął się desant na wyspie Saipan poprzedzony trzydniowym przygotowaniem artyleryjskim. Wyspa została zdobyta do 9 lipca. 21 lipca Amerykanie desantowali na Guam, a następnie na Tinian, zdobywając obie wyspy kolejno 10 sierpnia i 1 sierpnia. Straty japońskie w walkach o Mariany wyniosły 52 206 zabitych, natomiast amerykańskie 4683 zabitych i 20 839 rannych.

Marshalla Wyspy - archipelag w Mikronezji na Oceanie Spokojnym. Od grudnia 1943 roku cel nalotów amerykańskiego lotnictwa, gdyż znajdowały się tam umocnione punkty oporu japońskiego. 31 stycznia 1944 roku Amerykanie rozpoczęli operację desantową siłą 63 000 żołnierzy. Wyspy Marshalla opanowane zostały do 23 lutego 1944 roku (część wysp Amerykanie pozostawili nietkniętą i dopiero po ostatecznej kapitulacji Japonii załogi japońskie na WM poddały się). Amerykanie stracili 566 zabitych i 1621 rannych, straty japońskie wyniosły 14 000 zabitych żołnierzy.

Midway - atol i jedna z części Wysp Hawajskich. Miejsce bitwy morskiej stoczonej w dniach 3-5 czerwca 1942 roku przez flotę amerykańską i japońską. Flota japońska zmierzała do Midway w celu opanowania wyspy. Na jej spotkanie Amerykanie wysłali 3 lotniskowce, 8 krążowników i 14 niszczycieli pod dowództwem adm. Fletchera. W wyniku starcia Japończycy stracili 4 lotniskowce ("Soryu", "Akagi", "Kaga", "Hiryu"), 1 krążownik, 253 samoloty, natomiast Amerykanie tylko jeden lotniskowiec ("Yorktown"), 1 niszczyciel i 150 samolotów. Obie strony miały też uszkodzone jednostki. Operacja japońska została przerwana, a flota adm. Yamamoto zmuszona do wycofania się. Klęska Japonii w bitwie o Midway zakończyła okres ich panowania na Pacyfiku, rozpoczynając nowy okres tej kampanii, w którym górą byli już Amerykanie.

Nagasaki - miasto japońskie położone na wyspie Kiusiu. Ważny okręg przemysłowy Japonii. Cel ataku drugiej bomby atomowej w dniu 9 sierpnia 1945 roku. W wyniku wybuchu bomby śmierć poniosło 74 300 zabitych (licząc zmarłych na chorobę popromienną), 23 345 ludzi zostało rannych.

Leyte - wyspa leżąca w środkowej części Wysp Filipińskich. 20 kwietnia 1942 roku została opanowana przez Japończyków. W 1944 roku stała się miejscem operacji desantowej jednostek amerykańskich. W jej rejonie stoczono też ważną bitwę morską pomiędzy flotą japońską a amerykańską. 20 października 1944 roku wojska amerykańskie rozpoczęły operację desantową na Leyte. W dniach 23-26 października doszło do bitwy morskiej stoczonej niemalże równolegle w trzech miejscach. Japończycy przegrali starcie z flotą Stanów Zjednoczonych. 26 grudnia Amerykanie ogłosili zdobycie wyspy, mimo wciąż trwających walk z Japończykami znajdującym się w odizolowanych punktach oporu.

Bitwy morskie o Guadalcanal - szereg bitew morskich stoczonych w 1942 podczas II wojny światowej pomiędzy flotą japońską a amerykańską w archipelagu Wysp Salomona, towarzyszących walkom lądowym na Guadalcanalu. Większość starć morskich miała miejsce u północnego wybrzeża wyspy Guadalcanal.
Starcia na Wyspach Salomona rozpoczęły się 7 sierpnia 1942, kiedy oddziały amerykańskie wysadziły desant morski na zajętej przez Japończyków wyspie Guadalcanal, rozpoczynając na niej walki lądowe. Japończycy podjęli kontrakcję i w nocy z 8 na 9 sierpnia doszło do bitwy koło wyspy Savo, przy północnym wybrzeżu Guadalcanalu. W niespodziewanym nocnym ataku Japończycy zatopili bez strat 1 australijski (HMAS "Canberra") i 3 amerykańskie krążowniki ciężkie: USS "Astoria", "Quincy" i "Vincennes". Już po bitwie, 10 sierpnia japoński krążownik "Kako" został zatopiony przez okręt podwodny.
24 sierpnia 1942 miała miejsce lotniczo-morska bitwa koło wschodnich Wysp Salomona. W jej efekcie, zatopiono japoński lekki lotniskowiec "Ryujo" i 1 niszczyciel, kilka okrętów odniosło uszkodzenia.
Ponieważ w dzień Amerykanie panowali w powietrzu dzięki samolotom z lotniska Henderson Field na Guadalcanalu, od końca sierpnia 1942 Japończycy dowozili posiłki dla swoich wojsk walczących na Guadalcanalu jedynie nocami, na pokładach szybkich niszczycieli. Takie rejsy zaopatrzeniowe nazwane zostały przez Amerykanów "Tokyo Express". 15 września Amerykanie utracili lotniskowiec USS "Wasp", zatopiony przez okręt podwodny I-19.

___________________________________________


Dzięki złamaniu japońskiego kodu Amerykanie mieli w tym momencie przewagę. Odkryto m.in. plany uderzenia na Port Moresby, dzięki czemu udało się przerzucić na czas lotniskowiec "Lexington" w rejon, gdzie działał już lotniskowiec "Yorktown". W rezultacie doszło do nierozstrzygniętej bitwy na Morzu Koralowym w maju 1942, pierwszego pojedynku lotniskowców, w którym floty przeciwników pozostawały poza zasięgiem dział. Zaczynała się uwidaczniać przewaga USA w potencjale przemysłowym; dzięki sprawnie pracującym stoczniom flota admirała Nimitza szybciej naprawiła uszkodzenia odniesione w walce i miała więcej sprawnych okrętów bojowych gotowych do akcji. Z taśm produkcyjnych nowych fabryk schodziła nieprzerwana fala nowych samolotów, a z pochylni spływały nowe okręty. W tym wyścigu zbrojeń Japończycy nie mogli nadążyć.

Do decydującej bitwy o Midway doszło 4-5 czerwca w 1942 r., na skutek japońskiej próby opanowania wyspy. Bitwa ta była pierwszym ofensywnym krokiem Stanów Zjednoczonych w tej wojnie. Amerykanie popełnili wprawdzie w jej początkowym okresie wiele błędów, ale faza końcowa przyniosła zdecydowany sukces w postaci zatopienia czterech spośród największych lotniskowców japońskich przy stracie jednego amerykańskiego. Straty amerykańskie były do szybkiego odrobienia, straty japońskie już nie, zwłaszcza strata wyszkolonych i doświadczonych pilotów.
1 5 1