Odpowiedzi

2010-03-10T19:47:07+01:00
Ptaki-Gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 000 gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.
6 3 6
2010-03-10T19:53:30+01:00
Ptaki to gromada kręgowców, których niemal wszystkie cechy budowy są związane z umiejętnością lotu. Ptaki są stałocieplne , mogą więc żyć we wszystkich strefach klimatycznych. Ptaki różnią się od siebie wielkością i sylwetką. Ciało ptaków pokrywają pióra puchowe i pióra pokrywowe.
2 4 2
2010-03-10T20:04:27+01:00
Ptaki:
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: Ptaki (Bezgrzebieniowe-nieloty, Pingwiny, Grzebieniowe)

Cechy przystosowujące do lotu:
-kości pneumatyczne(puste w środku)
- opływowy kształt czaszki
- brak zębów
- brak szwów w czaszce
- czaszka zestawiona z kręgosłupem za pomocą jednego kłykcia potylicznego
- kręgi ruchome tylko w odc. szyjnym kręgosłupa
- na końcu ogona -pygostyl
- zrośnięte obojczyki( w kształcie litery v)
- na mostku olbrzymi grzebień kostny
-łopatki położone z tyłu klatki piersiowej (by ją wzmocnić)
- kości krucze wzmacniające kl. piersiową
- przednia kończyna przekształcona w skrzydło
-mają 4 palce, 2 i 3 palec najlepiej wykształcone
Posiadają otwartą miednicę, co stanowi przystosowanie do składania jaj. Kość udowa, podudzia, kości stępu zrośnięte w kość skokową
Pokrycie ciała: skóra sucha, zrogowaciała, bez gruczołów (z wyjątkiem ptaków wodnych, które mają gruczoł kuprowy). Pióra i łuski- na kości skokowej i palcach.Palce zakończone pazurami. Pióra dzielimy na: puchowe i pokrywowe(sterówki i lotki, tzw pióra konturowe). Lotki znajdują się na skrzydłach, są ostro zakończone. Sterówki- na ogonie, tępo zakończone, nadają kierunek lotu. Narządy zmysłów: najlepiej rozwinięte oczy, bardzo duże gałki oczne. U ptakow drapieżnych-grzebień w oku, ułatwiający akomodację oka. Dobrze wykształcony słuch. Prowadzą podwójne oddychanie. Oddychają za pomocą płuc gąbczastych i worków powietrznych(9). Są rozdzielnopłciowe. Wole- uchyłek przełyku- przechowuje i zmiękcza pokarm. Nie mają pęcherza moczowego.Wydalają kwas moczowy.
13 4 13