Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-10T20:03:43+01:00
Święty Joachim był ojcem Najświętszej Maryi Panny. Tak naprawdę jednak nie wiemy, jak nazywali się rodzice Maryi. Ponieważ jednak źródła apokryficzne, jak: Ewangelia Jakuba, Ewangelia Pseudo-Mateusza i Księga Narodzenia Maryi, podają imiona Joachim i Anna, przyjęliśmy je jako imiona rodziców Maryi. Nie wiemy też nic o życiu św. Joachima i św. Anny. Jedynie wspomniane apokryfy podają, że św. Joachim pochodził z zamożnej rodziny z Galilei. Kiedy długo nie mógł doczekać się potomka, 40-dniowym postem na pustyni i modlitwą ubłagał Boga o miłosierdzie. Maryja jako 3-letnie dziecko miała zostać oddana na wychowanie do świątyni. Joachim podobno osierocił ją wcześnie.

Kult św. Joachima na Wschodzie istniał już w IV/V wieku. Święto ku czci rodziców Maryi na Zachodzie wprowadzono dość późno, bo dopiero w X wieku. Przez jakiś czas święta Anny i Joachima były obchodzone oddzielnie – Joachima 16 sierpnia. Ostatnia reforma kalendarza liturgicznego z 1969 roku przywróciła je z powrotem na jeden dzień.

Relikwie św. Joachima zaginęły. Relikwia głowy św. Joachima, która znajduje się w jednym z kościołów w Kolonii, jest z całą pewnością nieautentyczna.