Odpowiedzi

2010-03-10T20:24:12+01:00
U praptaka (Archaeopteryx lithographica) dziób zaopatrzony był w ostre, dobrze rozwinięte zęby, podobnie jak u gadów. Zęby Hesperornis tkwiły w rynience zębodołowej, a u Ichthyornis w zębodołach. Dzioby ptaków współczesnych są już pozbawione zębów, jedynie u niektórych gatunków traczy i kaczek jest on zaopatrzony w rogowe wypustki. Wykluwające się pisklęta mają ułatwiający im przebicie skorupy twór zwany guzem jajowym lub zębem jajowym. Po wykluciu ząb jajowy zanika.

W zależności od typu pobierania pokarmu i od jego jakości, dzioby ptaków mają różne kształty. Wewnętrzne brzegi szczęki i żuchwy nazywamy krajcami i u wielu gatunków są one gładkie, u innych mniej lub bardziej pofałdowane, a np. u sokołów mają wyraźny "ząb" na szczęce, dopasowany do "szczerby" w żuchwie. U ptaków blaszkodziobych na wewnętrznej powierzchni szczęk i żuchwy wyrastają liczne blaszki rogowe (lamellae), umożliwiające przecedzanie pokarmu pobieranego z wody. U traczy występują ostre ząbki służące do przytrzymywania śliskiej zdobyczy (ryby), oraz silnie unerwiony tzw. paznokieć na końcu dzioba. U ptaków drapieżnych, sów czy papug brzegi są ostre, a sam dziób silny. U kuraków, papug oraz ptaków drapieżnych występuje zmodyfikowana, silnie unerwiona skóra, otaczający nozdrza zewnętrzne – woskówka (ceroma).
2010-03-10T20:24:15+01:00
- Zakrzywiony - np. Orzeł ma silny, zakrzywiony dziób, który działa jak hak do rozszarpywania zdobyczy
- Płaski - np. Łabędź uzywa płaskiego dzioba jak sita. Pobiera nim muł z dna i odcedza wodę. Cząstki pokarmu osadzaja się na brzegach
- Długi - np. Długi dziub dudka działa jak pęstea. Ptak wyciaga nim owady z ziemi.
- Szkrzyzowany - np. Skrzyzowane połówki dzioba krzyzodziobów słuza im do wyłuskiwania nasion z szyszek
pozdrawiam...:P
  • Użytkownik Zadane
2010-03-10T20:29:52+01:00
Dziób wszystkożercy: wrona orientalna
dz. do kłucia w drewnie: dzięcioł białobrzuchy
dz. filtracyjny: flaming
dz. padlinożercy: sępnik pstrogłowy
dz. drapieżnika: Jastrząb
dz. do drążenia w błocie: szablodziób
dz. owocożercy: tukan tęczodzioby
dz. do przecedzania: pelikan brunatny
dz. ziarnożercy: gil
dz. owadożercy:muchołówka brunatna