1). Tomasz z Akwinu rozróżnia trzy rodzaje smutku, o którym mówi Jezus w Kazaniu Na Górze. Podaj znane ci z lektur, filmów lub z życia przykłady takich przeżyć.

* Smutek z powodu własnych grzechów i grzechów innych ludzi.
* Smutek spowodowany nieszczęściami niezależnymi od człowieka.
* Smutek tych, którzy przeżywają cierpnie w zjednoczeniu z Chrystusem.


2). Przeczytaj fragment przemówienia Jana Pawła II. Wyobraź sobie, że jesteś uczestnikiem XVII Światowego Dnia Młodzieży w Toronto i słyszałeś słowa papieża. Masz do dyspozycji trzy SMS-y, w których piszesz do bliskiej ci osoby o tym, co ważnego dla ciebie powiedział Ojciec Święty. Sformułuj te SMS-y.


Proszę o bardzo szybkie odpowiedzi.! :)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-11T01:10:08+01:00
1) Znam z życia bardzo dużo przykładów, które dotyczą tych trzech zdań. Pierwszy tyczy się do zdania "samutek z powodów własnych grzechów lub grzechów innych ludzi. Moja babcia jest bardzo pobożną kobietą. Chodzi na spotkania liturgiczne, codziennie się modli, a także przychodzi na mszę świętą. Niestety smuci się, gdy widzi jak inni ludzie nie szanują Pana Boga. Przeklinają i łamią dekalog. Zadręczają ją wtedy czarne myśli i zadaje sobie różne pytania. Sądzę, że ona także popełnia grzeszy i o tym ona dobrze wie. Zasmuca się właśnie z powodu grzeszenia. Tak bardzo kocha Pana Jezusa i chciałaby zmienić świat na lepsze.
Niektórzy ludzie smucą się i zadręczają, gdy na inny kraj spada jakiś kataklizm. Ludzie wtedy to bardzo przeżywają i strasznie się martwią rośnie w nich obawa, że także ich może spotkać coś takiego. A najgorsze dla nich jest to, że są bezradni i nie mogą nic pomóc.
Ludzie przeżywają też smutki, gdy jednoczą się z Chrystusem? Pytanie dlaczego? Myślę, że wtedy na prawdę zdają sobie sprawę, że popełniają na prawdę bardzo dużo grzechów, a Jezus im wybacza i jest dla nmich bardzo dobry.
7 3 7