Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-10-23T21:51:20+02:00
1 . CIEKAWOSTKI

+ "Kto ma głowę na karku, ten i czapkę zdobędzie." - przysłowie egipskie

+ Najpopularniejszą grą w starożytnym Egipcie był warcaby.

+ w Egipcie i nie tylko, każdy niemyty owoc lub warzywo może wywołać żółtaczkę pokarmową. Dlatego owoce/warzywa trzeba dokładnie umyć, najlepiej sparzyć, a potem je obrać ze skórki.

+ Czas w Egipcie wyprzedza czas w Greenwich o dwie godziny.

+ Oficjalne święta w Egipcie wyznacza zarówno kalendarz gregoriański, jak i kalendarz muzułmański (Hidżra).

+ Nil jest jedną z najdłuższych rzek świata (6671 km). Jego delta i dolina to najważniejsze części kraju.

+ Pustynie stanowią 96% powierzchni kraju.

+ W Egipcie dniem wolnym od pracy jest piątek.2 .

Starożytny Egipt – Czarna Ziemia.


Cywilizacja egipska lub też cywilizacja starożytnego Egiptu to wysoko rozwinięta kultura w dolinie Nilu z całym wachlarzem osiągnięć technicznych, naukowych, politycznych i kulturowych, która trwała ponad 3500 lat. Państwo to rozwinęło się dzięki corocznym, regularnym (a co za tym idzie dającym się przewidzieć) wylewom Nilu, który przynosił żyzne muły zapewniające przy odpowiednim nakładzie sił i środków oraz odpowiedniej organizacji dwukrotne, wysokie plony w ciągu roku. Dzięki tak sprzyjającym warunkom rolnictwo, które stanowiło podstawowe zajęcie ludności, zapewniało nadwyżki żywności, co pozwalało na jej magazynowanie na okresy nieurodzaju oraz na eksport
1 5 1
2009-10-24T01:36:19+02:00
EGIPT : nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu . – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt otoczony jest przez Morze Śródziemne na północy i Morze Czerwone na wschodzie; graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie.W Egipcie przeważa klimat skrajnie suchy zwrotnikowy. Roczna suma opadów na ogół nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów. Z tego względu większość ludności zamieszkuje tereny w delcie i dolinie Nilu. Nad rzeką istnieje oaza nadrzeczna, której długość wynosi niecałe 3 tys. kilometrów. Od tysiącleci w Egipcie tworzono system sztucznego nawadniania, znacznie zwiększając powierzchnię gruntów uprawnych. System nawadniający rozbudowano w 1970 roku, gdy w Asuanie zbudowano zaporę wodną, sztuczny zbiornik i elektrownię wodną.Ustrojem politycznym Egiptu jest republika prezydencka. Głową państwa jest prezydent Hosni Mubarak a szefem rządu premier Ahmed Nazif.Partie polityczne: Partia Narodowo-Demokratyczna, Postępowa Partia Jedności, Socjalistyczna Partia Liberalna.

CIEKAWOSTKI O EGIPCIE:
* Starożytni Egipcjanie do produkcji perfum i kadzidełek używali kardamonu, cynamonu, gorzkich migdałów i kwiatu al-kamana.
* Piramida Cheopsa przetrwała do dziś jako jedyna budowla z listy siedmiu cudów starożytnego świata.
* Rządy 30 dynastii sprawiły, że starożytny Egipt był najdłużej istniejącą cywilizacją w historii.
* W Egipcie młode Koptyjki są nagminnie porywane i pod groźbą śmierci zmuszane do konwersji na islam, po czym wydawane za mąż za muzułmanów. Rząd w Kairze udaje jednak, że problemu nie ma i nie podejmuje żadnych działań w tej sprawie. Co gorsze, istnieją poszlaki, że nierzadko w sprawę porwań zamieszane są egipskie służby bezpieczeństwa.
* Nadżib Mahfuz – laureat literackiej Nagrody Nobla z roku 1988