Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-10T21:51:52+01:00
Do wojny o niepodległość USA doszło za sprawą narastającego od wielu lat konflikt był konsekwencją rosnącego sprzeciwu kolonii wobec polityki brytyjskiej, a zwłaszcza dążeń Wielkiej Brytanii do ograniczenia ich samorządu, hamowania rozwoju i zwiększania czerpanych z nich dochodów, głównie przez nakładanie nowych podatków. Samą wojnę poprzedziła działalność licznych organizacji (jak np. Synowie Wolności i Komitetów Korespondencyjnych), organizujących łączność między koloniami, mobilizujących opinię publiczną do walki o jej prawa i wysyłających petycje do króla brytyjskiego, a także organizujących akcje bojkotu towarów brytyjskich i zamieszki (m.in. w Bostonie - tzw. Herbatka bostońska).

W końcowym okresie wojny Brytyjczycy walczyli jeszcze o utrzymanie kolonii na południu kontynentu. Początkowo odnieśli tam kilka sukcesów, wygrywając m.in. bitwę pod Camden.

Klęski wojsk brytyjskich pod Cowpens i Yorktown w 1781 r. odwróciły jednak losy wojny w koloniach południowych. W 1783 r. został podpisany traktat paryski, w którym Wielka Brytania uznała niepodległość USA.

W wojnie tej brało udział dwóch oficerów polskich Kazimierz Puławski i Tadeusz Kościuszko .