Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-10T23:36:03+01:00
Hamlet- syn króla Hamleta i królowej Gertrudy, był królewiczem duńskim, następcą tronu. Na wieść o nagłej śmierci ojca przerwał studia w Wittenberdze i przybył do Danii, by wziąć udział w pogrzebie króla. Jest młodym człowiekiem, niewiele wiadomo o tym jak wygląda. Zapewne nosi charakterystyczny dla studenta strój renesansowy.
Jest wrażliwy i delikatny. Zachowanie matki (która w niecałe dwa miesiące po śmierci swego męża wyszła za mąż za jego brata) jest dla niego wstrząsem. Matka staje się dlaniego ladacznicą. Nie darzy sympatią stryja Klaudiusza, już choćby z tego względu, że ożenił się z matką. W dodatku duch ojca wyjawia mu straszną prawdę- został otruty przez Klaudiusza.
Cechuje go spokój i łagodność, to refleksyjna natura, jest skłonny do rozmyślań. Kiedy jednak dowiaduje się prawdy o śmierci ojca, przygotowuje się do zemsty.
Hamlet z natury jest człowiekiem wrażliwym. Studia na uniwersytecie w Wittenberdze dały mu nie tylko władzę humanistyczną, ale ukształtowały szlachetny charakter. Wszelkie niemoralne postępki budzą w nim odrazę (reakcja na ślub matki). Zabicie człowieka jest niemoralne, odrażające. Ale prawo zwyczajowe i wyraźne polecenie ojca nakazują dokonać zemsty. Rozdźwięk między sumieniem a synowskim obowiązkiem jest dla Hamleta problemem nie do rozwikłania. Obojętnie, jaką decyzję podejmie, będzie to decyzja zła. Stąd wynika jego wahanie, brak zdecydowanych działań, odwlekanie decyzji w czasie.
Dziwny jest stosunek Hamleta do Ofelii. Najpierw zabiega o względy dziewczyny, później- kiedy Ofelia jest już w nim zakochana- odzruca ją w imie dokaonania zemsy, której dokonać nie potrafi... Chce, żeby ludzie myśleli, że jego obłęd ma podstawy miłosne. Być może prawdziwą przyczyną odwrócenia się od Ofelii jest powtórne małżeństwo matki, które rzuciło cień na wszystkie kobiety.
W charakterystyce duńskiego księcia więcej jest pytań niż odpowiedzi, więcej niejasności niż pewników. Na temat Hamleta zapisano tony papierów, przeanalizowano dokładnie tę postać i... nie zakończono dyskusji o niej. Nie ma i być nie może zgodnej oceny księcia, bo postać Hamleta jest tak skonstruowana, że spokojnie można by było "wykroić" z niej jeszcze kilku, wcale nie papierowych, bohaterów.