Rozprawka
Jesteśmy spadkobiercami świata antycznego i mamy obowiązek go znać/tak pisze w eseju Piotr Kuncewicz/
Czy Twoim zdaniem poznanie kultury starożytnych Greków i Rzymian jest potrzebne współczesnemu człowiekowi?/1-2 przykłady z literatury

1

Odpowiedzi

2009-10-24T11:02:30+02:00
Oczywiście ,że jest potrzebne.
Literatura jak i sztuka antyku jest ogromnie ważnym źrodlem dla pozniejszej tworczosci artstow Europy.Nawiązywano przeciez w pozniejszym czasie do kultury starozytej w różny sposob.Tradycja antyczna (lub antyku) znajduje swe odbicie równiez we wspolczesnej literaturze,poezji i prozie. Poeci wciaz nawiązują do mitu ikaryjskiego ,przykładem jest np. wiersz Stanisława Grochowiaka- Ikar, opowiadanie J.Iwaszkiewicza-Ikar ,utwor Ernesta Brylla - Wciaz o Ikarach głoszą.
Twórcy renesansu i oswiecenia takze nawiazywali do owej epoki antycznej w swych utworach,na przykład Kochanowski,Krasicki.
Swiat antyczny jest (został) przedstawiony w utorach: Homer-J.B.Ożoga,
Nike ktora się waha -Zbigniewa Herberta, Larum-Urszuli Kozioł.
Antyk jest takze waznym składnikiem tworczosci poetów,tj. Staff,Tuwim,Grochowiak.Inspiracją dla wspolczesnych tworcow są nie tylko watki tematyczne antyku,ale jego filozofia i sztuka.Dlatego tak ważna jest znajomość swiata antycznego,poniewaz we wspolczesnej literaturze i sztuce znajduja się liczne elementy i nawiązania z tamtej epoki.
2 1 2