Chromatyzacja gam. no bo nie wiem jak to sie robi. które stopnie w gamie sie obniża a które nie. o to chodzi że jest regularna i nieregularna chromatyzacja. że wszystkie stopnie prawie sie obniża lub podwyża czy jakoś tak i nie wiem które sie nie obniża i dlaczego. pomocy :( to ze szkoły muzycznej...

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-11T22:02:41+01:00
Łatwiej by było na pięciolini wytłumaczyć. Ale tak:

Jeśli masz np. gamę G-dur, która ma 1 krzyżyk - fis to po kolei:
1. Jeśli piszesz w górę. Napisz sobie (po kluczu i krzyżyku) dżwięki gamy z większymi odstępami. Zaznacz sobie gdzie masz półtony. W tym przypadku między h a c i fis a g. Potem w NIEREGULARNEJ piszesz po kolei dźwięki między te, co już masz. Mniej więcej tak:

G, #g, A, #a, H, C, #c, D, #d, E, kasownik f, #F, G
# = krzyżyk ;D

Dźwięki: gis, ais itp. piszesz za pomocą krzyżyków. Z wyjątkiem F. W nieregularnej chodzi o to, że jak chcesz napisać f (w kamie masz fis) to nie piszesz gis, tylko fis, a przed fisem kasownik.

2.Jeśli piszesz w dół.
Jest podobna zasada. Tylko że zamiast podwyższać dźwięki obniżasz, za pomocą bemoli.

G, F, kasownik f, E, be, D, #c, kasownik C, H, bh, A, ba, G
b = bemol ;D

Wszędzie piszesz przed dźwiękiem bemole oprócz miejsca gdzie masz Fis (tak jak w górę używamy kasownika).
Jeśli zauważyłaś, w dół jest jeszcze jedna zmiana. Zamiast napisać bemol D, napisałam krzyżyk C. Dźwięk C jest 4 stopniem gamy KTÓRY ZAWSZE PODWYŻSZAMY W GAMIE NIEREGULARNEJ! Jeśli jest taka potrzeba to pisząc gamę w górę też.

Jak będziesz pisac na pięciolini to możesz sobie z boku narysować klawiaturę i patrzeć, żeby na pięciolini mieć każdy dźwięk po kolei tzn. c, cis, d, dis itd. Pamiętaj, że np. cis i des to ten sam dźwięk na pianinie. ;D

Mam nadzieję, że pomogłam. Jakbyś siedziała obok mnie na pewno wytłumaczyłabym lepiej... ;D
14 3 14