Odpowiedzi

2010-03-11T13:02:25+01:00


Gniazdowniki, ptaki z różnych grup systematycznych, których pisklęta po wykluciu są niesamodzielne, często nagie i ślepe np. u wróblowatych i dzięciołów – lęgną się pokryte puchem i mają zrośnięte powieki, a u sów, ptaków drapieżnych i czapli – wylęgają się pokryte puchem i mają oczy otwarte.

Pisklęta gniazdownika przebywają pod opieką rodziców, od 14 dni u mniejszych ptaków, do kilku miesięcy u większych drapieżników i aż do roku u albatrosów

zagniazdowniki:

określenie gatunków ptaków, których pisklęta bardzo szybko po wykluciu z jaja są zdolne do samodzielnego życia i nie przebywają w gnieździe. Są one pokryte gęstym puchem, sprawnie chodzą, biegają (niektóre także pływają), potrafią utrzymać stałą temperaturę ciała. Opuszczają gniazdo w trakcie pierwszego dnia od wyklucia i samodzielnie zbierają pokarm (wskazywany przez rodziców). Samice przez pewien czas prowadzą je, chronią przed napastnikami i ogrzewają pod skrzydłami.

Zagniazdowniki wykluwają się na późniejszym etapie rozwoju osobniczego (zwłaszcza rozwoju mózgu) niż gniazdowniki. Żółtko w jajach tych gatunków stanowi 30-40% masy.

Typowymi zagniazdownikami są: kaczki, gęsi (w tym łabędzie), kurowate. Pisklęta tylko około 20 gatunków ptaków od momentu wyklucia nie korzystają z pomocy rodziców (mogą ich nawet nie widzieć), są w pełni zdolne do samodzielnego życia, niektóre już w ciągu pierwszego dnia potrafią fruwać.

budowa jaja ptasiego
1skorupa wapienna 2 zewnętrzna błona 3skorupowa
4komora powietrzna wewnętrzna błona podskorupowa 5 - sznury białkowe - chalazy 6 - białko gęste, 7 - osłona żółtka, 8 - wewnętrzna warstwa białka płynnego, 9 - żółtko białe, 10 - żółtko żółte, 11 - tarczka zarodkowa
2 4 2