Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-11T15:05:24+01:00
Krążenie materii to proces przemieszcania sie wszelkich substancji wchodzących w sklad organizmów między srodowiskiem, a organizmami. W ekosystemach materia przemieszczana jest najpierw z biotopu do producentów, konsumentow, destruentów i przez nich ponownie wraca do biotopu w postaci związkow nieorganicznych czyli soli mineralnych. Krązy w ekosystemie w obiegu zamkniętym

natomiast Energia jedynie przeplywa przez ekosystem. Producenci muszą ją nieustanie otrzymywać z zewnątrz biotopu ( e, sloneczna) bo ciagkle ja tracą na podstawowe czynnosci zyciowe oraz w postaci ciepla, ktore bezpowrotnie ucieka do atmosfery. im dalej w lancuch pokarmowy tym straty enrrgii są wieksze. Konczy sie na poziomie destruentow.

mam nadzieję ze wyczerpująco, mialam z tego spr. dzisiaj ;)
3 5 3
2010-03-11T15:12:07+01:00
Mozna to bardzo łatwo udowodnić na przykładzie dowolnego łańcucha pokarmowego.

Ziemniak ---> Stonka ziemniaczana ---> Bażant ---> Lis

Ziemniak jako producnet pobiera energie ze słońca, następnie stonka zjada ziemniak pobierając tym samym energię. To samo dzieje się w przypadku bażanta i lisa. Każde z nich jednocześnie zużywa energię do własnych celów, (np poruszanie itp) aż w końcu wykorzysta całą i będzie musiało ,,zasilić'' się ponownie. (dlatego im dalej od prducenta tym jedzenie jest mniej kaloryczne)


Materia zaś krąży w ekosystemie, gdyż rośliny pobierają z gleby związki nieorganiczne, przekształacają je za pomocą fotosyntezy w związki organiczne. Następnie konsumenci niejako przekazują sobie te związki. Gdy jakieś zwierze (lub człowiek) umiera jego ciało rozkładane jest i za sprawą destruentów związki organiczne spowrotem trafiają do gleby jako związki nieorganiczne. I wszystko od nowa ;]
3 3 3
2010-03-11T15:15:04+01:00
Materia, którą tworzą wszystkie żywe organizmy, krąży w ekosystemie i dzieje się to cały czas, bez przerwy. Obieg ten jest zamknięty i krąży od producentów do konsumentów, następnie obumarłych szczątków roślinnych i zwierzęcych aż do destruentów (organizmy, które rozkładają resztki organiczne) następnie powstają proste związki nieorganiczne, które od nowa pobierane są przez producentów i tak w kółko.

Energia przepływa przez ekosystem, gdyż z każdym kolejnym rzędem konsumentów organizmy otrzymują coraz mniej energii. Najwięcej energii pobierają producenci, konsumenci (konsumenci) I rzędu mniej energii, konsumenci II rzędu (destruenci) jeszcze mniej tej energii.
1 5 1