Odpowiedzi

2010-03-11T15:26:33+01:00
Krew w ciele człowieka krąży dwoma obiegami-Krwiobieg duży rozpoczyna się w lewej komorze.Stamtąd nactleniona krew płynie do wszystkich części ciała.
Oddaje im tlen i substancje odżywcze,a pobiera od nich dwutlenek węgla i produkty uboczne przemiany materii.
Następnie żyłami wraca do prawego przedsionka.
Krwiobieg mały rozpoczyna się w prawej komorze,skąd krew płynie do płuc.
Tam zachodzi wymiana gazowa,po czym natleniona krew żyłami wraca do lewego przedsionka.Żyły doprowadzają krew do sarca.Z tętnic do żył krew płynie przez naczynia włosowate.
Tętnice to naczynia krwionośne,którymi krew wpływa do serca.

Myśle że pomogłam jak coś too pisz na prywatną ..:*
1 5 1
2010-03-11T15:33:09+01:00
Naczynia krwionośne tworzą w organizmie człowieka dwa obiegi krwi: duży i mały, zwany płucnym.Dzięki krążeniu krew dociera do najdalszych części ciała. Duży obieg krwi rozpoczyna się w lewej komorze. Stąd natleniona krew odpływa tętnicą główną zwaną aortą. Po opuszczeniu lewej komory serca zatacza łuk w lewo, po czym płynie w dół równolegle do kręgosłupa. Od łuku aorty odchodzą tętnice do głowy, kończyn górnych oraz dolnej części ciała.Tętnice rozgałęziają się w liczne tętniczki, a te z kolei przechodzą w naczynia włoskowate znajdujące się w tkankach. Tu następuje pozostawienie tlenu i składników pokarmowych i pobranie dwutlenku węgla. Z tkanek krew zbierana jest przez naczynia włoskowate żylne, które, łącząc się w coraz większe naczynia, kierują krew do serca ( do prawego przedsionka).
W dużym obiegu krwi odbywa się także krążenie wrotne, w wyniku którego krew z jelit, bogata w składniki pokarmowe, zostaje żyłą wrotną odprowadzona do wątroby. Tu następuje oczyszczenie krwi ze szkodliwych substancji oraz pozostawienie węglowodanów i zmagazynowanie ich nadmiaru w postaci glikogenu. Oczyszczona krew z wątroby wraca żyłami wątrobowymi do żyły dolnej.
Mały obieg krwi (płucny) rozpoczyna się w prawej komorze. Skurcz komory powoduje tłoczenie odtlenionej krwi do pnia płucnego tętniczego, który rozdziela się na część prawą i lewą, a następnie na coraz mniejsze naczynia. W płucach tętniczki włoskowate oplatają pęcherzyki płucne. Po wymianie gazowej natleniona krew wraca żyłami do lewego przedsionka.