Odpowiedzi

2010-03-12T21:46:29+01:00
1.Milicja w akcji. 120 osób zatrzymanych;Zapowiadana na popołudnie demonstracja opozycji w Moskwie nie doszła do skutku - na drodze obrońców konstytucyjnego prawa do zgromadzeń stanęła milicja. Udało się jednak we Władywostoku. "Rosja bez Miedwiediewa, Rosja bez Putina!", "Za wolność słowa!" i "Za wolność po słowie!" - skandowało kilkadziesiąt osób w dalekowschodnim mieście.
2.UE umywa ręce od Tajwanu; Unia Europejska nie zostanie wciągnięta w spór między Chinami a Stanami Zjednoczonymi w sprawie sprzedaży przez USA broni Tajwanowi - zadeklarowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
3.Porywcza strona szefa rządu; Brytyjski premier Gordon Brown uchodzi za nudnego biurokratę pozbawionego krzty charyzmy. Książka znanego brytyjskiego dziennikarza rzuca jednak inne światło na gospodarza Downing Street 10.
4.Tak źle w Afganistanie jeszcze nie było;Początek 2010 roku był najtrudniejszym okresem dla żołnierzy międzynarodowej koalicji walczących w Afganistanie. W styczniu zginęło tam 44 z nich, najwięcej od rozpoczęcia wojny przed ośmiu laty.
25 spośród 44 poległych żołnierzy, to Amerykanie.
5.Amerykanie nie chcą płacić za leczenie Haitańczyków?;Stany Zjednoczone zawiesiły loty wojskowe z Haiti z ciężko rannymi Haitańczykami, bo od środy nie są już oni przyjmowani przez amerykańskie szpitale. Powodem tej sytuacji jest spór o to, kto ma ponosić koszty ich leczenia - poinformował sobotni "New York Times". Szpitale na Florydzie leczą już 500 haitańskich pacjentów z uszkodzeniami kręgosłupa, urazami czaszki i złamaniami.
6.Rosja dozbraja Kaddafiego za miliard;Rosja i Libia podpisały w piątek kontrakt na dostawy rosyjskiej broni na sumę 1,3 mld euro - poinformował w sobotę premier Rosji Władimir Putin. Nie zdradził jednak szczegółów kontraktu.
7.Sikorski: Steinbach to nie pojednanie;Erika Steinbach nie powinna mieć wpływu na fundację "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", gdyż jej czyny przeczą znaczeniu słowa pojednanie - uznał w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" Radosław Sikorski. Zapytany o ewentualny start w wyborach prezydenckich, odpowiedział ogólnikiem.
8.NATO zabija afgańskich sojuszników;Ministerstwo obrony Afganistanu potępiło w sobotę ostrzał sił NATO posterunku wojsk afgańskich na wschodzie kraju, w wyniku którego zginęło czterech żołnierzy, a sześciu zostało rannych.
9.USA zbroją Tajwan, Chiny zawieszają kontakty wojskowe;Chiny zawiesiły wymianę delegacji wojskowych z USA po tym, gdy Ameryka poinformowała o planach sprzedaży do Tajwanu broni wartej 6,4 miliarda dolarów. Chiny uważają wyspę na zbuntowaną prowincję, a ofertę Stanów Zjednoczonych za oczywiste naruszenie swoich interesów.
10.Walczą o wizy dla obywateli UE;Sześciu deputowanych ukraińskiego parlamentu chce wprowadzenia wiz m.in. dla obywateli Unii Europejskiej. Projekt ustawy w tej sprawie trafił do kancelarii parlamentarnej w Kijowie. - To odpowiedź na dyskryminacyjne praktyki wizowe wobec obywateli Ukrainy - czytamy w projekcie.
11.To nie koniec kłopotów premiera;Francuski sąd uniewinnił w czwartek byłego premiera Francji Dominique'a de Villepina w tzw. sprawie Clearstream. Jednak w piątek prokuratura zapowiedziała, że odwoła się od wyroku paryskiego sądu.
12.Ewakuacja z Machu Picchu. Polacy wciąż uwięzieni;Blisko tysiąc turystów (w tym dwie Polki) udało się ewakuować z Machu Picchu w peruwiańskich Andach. Od kilku dni byli oni uwięzieni w mieście Inków z powodu ulewnych deszczów. Na ewakuację czeka jeszcze 600 osób, w tym kilku Polaków.
13.Ananicz reprezentantem Unii w Afganistanie?;Były szef Agencji Wywiadu Andrzej Ananicz ma szansę reprezentować Unię Europejską w Afganistanie. Polak znalazł się wśród czterech kandydatów na to stanowisko. Trzech pozostałych zgłosiły Węgry, Włochy, i Bułgaria.
14.Bender tłumaczył się z wypowiedzi o Żydach;Przed Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy senator Ryszard Bender złożył wyjaśnienie w sprawie zarzucanych mu przez kilkudziesięciu delegatów wypowiedzi o charakterze antysemickim. Wcześniej jego "dwuznaczne wypowiedzi dotyczące Żydów" skrytykowało 46 przedstawicieli ZPRE.
15.Armia USA: Zabito kluczowego lidera Al-Kaidy;W rezultacie akcji zbrojnej w północnym Iraku zginął kluczowy lider Al-Kaidy. Był on obciążany przez wywiad USA odpowiedzialnością za sprowadzenie przez granicę z Syrią setek zamachowców-samobójców - poinformowały amerykańskie władze wojskowe.
16.KE upomina Polskę za dyskryminację;Nie pomogły upomnienia i Polska nadal nie wdrożyła prawidłowo unijnej dyrektywy z 2000 roku, zakazującej jakiejkolwiek dyskryminacji w miejscu pracy - uznała w czwartek Komisja Europejska. Równolegle otwierając drugi etap postępowania przeciwko Polsce w tej sprawie.
17.Były premier Francji uniewinniony;Były premier Francji Dominique de Villepin nie trafi do więzienia. Został całkowicie uniewinniony w tzw. aferze Clearstream. Sąd oddalił zarzut "oszczerczego oskarżenia" pod adresem obecnego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.
18.Współpraca z Tymoszenko? Janukowycz: Niemożliwe;Wiktor Janukowycz jednego jest pewien: jeśli zasiądzie w fotelu prezydenta, nie będzie współpracować z premier Ukrainy, a zarazem jego rywalką w drugiej turze wyborów Julią Tymoszenko. Janukowycz wygrał w pierwszej turze wyborów prezydenckich, zdobywając ponad 35 proc. głosów.
19.Tymoszenko oferuje tekę premiera;Tuż przed południem trzeci w wyścigu do ukraińskiego prezydenckiego fotela Serhij Tyhipko oznajmił, że w drugiej rundzie nie poprze ani lidera prorosyjskiej opozycji Wiktora Janukowycza, ani urzędującej premier Julii Tymoszenko. Kilka godzin później padła propozycja, która może zmienić jego postawę.
20.Obama inkasuje cios w Senacie;Dokładnie w rocznicę objęcia prezydentury Barack Obama doznał mocnej porażki. W Massachussetts, w wyborach uzupełniających do Senatu, poległ kandydat demokratów. Tym samym zaplecze Obamy utraciło w Senacie "superwiększość".