Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-11T15:35:17+01:00
Jedyne na świecie Muzeum Plakatu, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa czy Muzeum Kolejnictwa to tylko przykłady miejsc, które możemy zwiedzić podczas pobytu w Warszawie. W stolicy jest ponad 30 muzeów. Te najbardziej prestiżowe - jak Muzeum Narodowe - z bogatymi zbiorami sztuki od starożytności po dzień dzisiejszy czy Muzeum Wojska Polskiego - dokumentujące dzieje oręża, są znane i często odwiedzane przez przyjezdnych.

Ale warto też zajrzeć do placówek skromniejszych, lecz nie mniej interesujących. Należą do nich choćby Salonik Fryderyka Chopina, będący jego ostatnim warszawskim mieszkaniem czy Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych, gromadzące piękne przedmioty codziennego użytku z dawnych epok.

Miłośników techniki przyciągnie Muzeum Motoryzacji w Otrębusach, w którym stoi ponad 300 zabytkowych pojazdów.

Zamki i PałaceWarszawskie zamki i pałace to nie tylko materialne ślady przeszłości. To przede wszystkim miejsca, w których rozgrywały się najważniejsze dla miasta i Polski wydarzenia. Zamek Królewski był niegdyś rezydencją królów i siedzibą Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Tu Sejm Czteroletni, zwany Wielkim, uchwalił pierwszą w Europie, a drugą w świecie konstytucję, kładącą podwaliny pod kształt nowoczesnego państwa. Zniszczony w czasie II wojny światowej, został odbudowany w stylu wczesnego baroku. Dziś pełni reprezentacyjne funkcje państwowe i kulturalne. Dla zwiedzających dostępne są m.in. Apartamenty Królewskie, Pokoje Dworskie i Sale Sejmowe oraz galerie dawnej sztuki. W salach zbudowanego w XVII wieku Pałacu Prezydenckiego podpisano Układ Warszawski, prowadzono obrady Okrągłego Stołu, a obecnie służy za rezydencję Prezydenta RP. Klasycystyczny pałac Staszica zawsze służył wiedzy - dziś mieści się tam Polska Akademia Nauk. Górujący na skarpie wiślanej Zamek Ujazdowski wzniesiono w miejscu XIII-wiecznego grodu książąt mazowieckich. Teraz jest siedzibą Centrum Sztuki Współczesnej. Zespół Pałacowo-Parkowy Łazienki Królewskie swój obecny kształt zawdzięcza królowi Stanisławowi Augustowi. Był świadkiem dramatycznych wydarzeń Nocy Listopadowej. Z Belwederu uchodził przed powstańcami książę Konstanty, a sto lat później, po odzyskaniu niepodległości, mieszkali tutaj prezydenci II RP - Narutowicz, Wojciechowski i Piłsudski. Do Wilanowa wracał ze zwycięskich wojen król Jan III Sobieski. Dziś możemy tu zwiedzić nie tylko pięknie zrekonstruowane wnętrza, ale także przespacerować się po uroczym parku i odwiedzić Muzeum Plakatu.