Potrzebuję referatu o planecie Wenus. Na 3-5 minut. Powinien zawierać najważniejsze informacje oraz dużo ciekawostek. No ogólnie ma być ciekawy. Tylko informacje nie mają być skopiowane np. z Wikipedii. Ma to być własnymi słowami. Z góry dziękuję ;)

1

Odpowiedzi

2010-03-11T22:23:38+01:00
Wenus:
Druga planeta według oddalenia od słońca. Jest najjaśniejsza na niebie, oczywiście nie licząc Słońca i Księżyca. Planetę te można oglądać tylko wieczorem i rano, nazywana jest: Gwiazdą Wieczorną, Gwiazda Poranną oraz Jutrzenką. Starożytni Grecy nazywali ją : Fosforos i Hesperos co oznacza "Niosący światło"
Wenus nazywana jest siostrzaną planetą Ziemi. Obie planety prawie się od siebie nie różnią wielkością. Wenus jest tylko troszkę mniejsza i lżejsza. Astronauci na powierzchni Wenus ważyliby niemal tyle samo co na Ziemi. Powierzchnię planety stale spowijają gęste chmury. Wzrokiem nie można ich przeszyć. Na ziemi sądzono kiedyś, z epod nimi kryje się jakiś klimat, roślinność, ale się rozczarowali pon. atmosfera na wenus jest dużo gęstsza niż na Ziemi. Chmury składają się ze żrącego kwasu siarkowego. Ciśnienie jest mordercze, prawie 100 razy większe niż na Ziemi. Na Wenus nie ma tlenu ani wody. Woda kiedyś była ale wyparowała. W 2004r amerykańska sonda Magellan przenikła przez Wenusjańskie chmury promieniem radaru i wykonała bardzo dokładną mapę jej powierzchni. O nowych misjach an razie nie słychać. Planeta Wenus jest jedyną planetą krążącą wokół własnej osi w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Na pełne okrążenie swej orbity Wenus potrzebuje 225 ziemskich dni. Pełen obrót wokół własnej osi wykonuje w przeciągu 243 ziemskich dni. A więc wenusjański dzień jest dłuższy niż wenusjański rok. wenus nie posiada księżyca. Znak Wenus oznacza płeć kobiety. Nazwa Wenus wzięła się od rzymskiej bogini miłości.

-odległość od słońca: 108 mln km.
-średnica równikowa: 12.100 km
-średnia temperatura na powierzchni: 480 ⁰C.

Za ten referat dostałam 5 ... tyle, że z Fizyki ;DD