1. Narodziny i rozpowszechnienie się chrześcijaństwa.
2. Przyczyny i przykłady prześladowań chrześcijan.
3. Rola chrześcijaństwa w starożytności.
4. Przyporządkuj daty do wydarzeń: 313, 380.

Proszę szybko.! Na jutro potrzebuję.!
Dzięki. ;****
Daje naj.!

2

Odpowiedzi

2010-03-11T16:26:18+01:00
1 Chrześcijańskie piśmiennictwo z I oraz II wieku nic nie mówi o świętowaniu dnia narodzenia Chrystusa. W drugiej połowie II wieku u chrześcijan oprócz niedzielnego dnia i święta Paschy, obowiązywały święta Pięćdziesiątnicy, Bożego Objawienia, zaś o świętowaniu Bożego Narodzenia brak jest świadectw. Ewangelista Łukasz mimo, że „ wszystko od początku przebadał” (Łk. 1,3) nie upamiętnia dnia narodzenia Jezusa. W Ewangelii podaje on chronologiczne dane związane z tym wydarzeniem. Mówi on o zwiastowaniu Marii w szóstym miesiącu po poczęciu Jana Chrzciciela (Łk. 1,24-26) i o trzymiesięcznym Jej pobycie u Elżbiety (Łk. 1,56). Wspomina też o obrzezaniu Chrystusa ósmego dnia po narodzeniu ( Łk. 2,21). Wokół wszystkich tych lat, Ewangelista Łukasz nie podaje dnia narodzenia Jezusa Chrystusa. Co mogło być tego powodem?
W okresie starotestamentowym Żydzi mieli inne niż poganie spojrzenie na dzień narodzin. Poganie świętowali ten dzień radośnie i urządzali wielkie uczty. Żydzi natomiast postępowali inaczej. Oni tego dnia nie świętowali.2,Postawa mieszkańców Cesarstwa rzymskiego wobec chrześcijan ulegała przez wieki zmianom. Począwszy od prześladowań, mające swój początek po pożarze Rzymu w 64 r. n.e., kończąc na uznaniu chrześcijaństwa za religię panująca w 392 r. Wiek przed tym wydarzeniem już nie tylko kraje Palestyny były głównym ośrodkiem wyznawców na terenie Cesarstwa, ale również Półwysep Azja Mniejsza czy Grecja. Warto się zastanowić skąd wynikały przyczyny prześladowań w pierwszej fazie rozwoju religii oraz tak duża liczba zwolenników pod koniec IV wieku.


3,Rozwój chrześcijaństwa zależał w znacznym stopniu od osobowości i zakresu działania pierwszych głosicieli nowej wiary,czyli apostołów. Apostołowie to nie tylko 12 uczniów Jezusa,ale także dwóch wybitnych propagatorów chrześcijaństwa,którzy nie byli bezpośrednimi uczniami Chrystusa-Barnaba i Paweł z Tarsu
4 1 4
2010-03-11T16:27:29+01:00
1. Śmierc Jezusa nie zniechęciły apostolów - jego uczniów i pomocników , którzy nadal głosili jego nauki. Tak narodzilo się chrzescijaństwo .
2. Chrześciajnie nie oddawali czci bóstwom rzymskim i nie uczestniczyli w panstwowych uroczystościach religijnych . Budziło to niezadowolenie władz. Z wielką zaciekawascia zaczęto prześladowac chcrzescijan.
3. Chrześciajnswo wyznawało wielu ubogich , ktoeym religia ta dawała nadzieję na odmiane losu , na szczesliwe zycie w niebiosach .
4. a tego to akurat nie wiem , sorki ...

:)
2 2 2