Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-11T17:10:22+01:00
“Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: “Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Któryż z trzech okazał się według twego zdania bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców? On odpowiedział: “Ten, który mu okazał miłosierdzie”. Jezus mu rzekł: “Idź i ty czyń podobnie!”.

Dawniej Samarytanin uważany był za odszczepieńca, kogoś gorszego - mimo to kierowany miłością wobec bliźnich nie zważał na przeciwników swojego postępowania, ale z całego serca starał czynić dobro i wypełniać zasady Boże.
W dzisiejszych czasach coraz częściej obserwuje się wśród ludzi obojętność wobec drugiego człowieka, wzrost przestępczości, nienawiść urosła do rangi ogólnoświatowej i dotyka niemal każdego aspektu naszego życia, chciwość i zawiść uzupełnia listę. A jeśli do tego dołożyć owoce takiego postępowania - np. morderstwa, kradzieże, rozboje... Czas byśmy obudzili w sobie wszystkie te uczucia, które niejako upodobnią nas do współczesnego Samarytanina. Nie bądźmy obojętni na cudzą krzywdę, pomagajmy wszędzie tam, gdzie tylko jesteśmy w stanie. Nie nakładajmy na siebie fałszywej maski pobożności ale ze szczerością i otwartym sercem traktujmy innych jak własną rodzinę, bo tak naprawdę pochodzimy od jednego Boga i nie ma żadnej logicznej przyczyny do wzajemnego zwalczania się czy pozwalania, by ktoś cierpiał.

Mówi się, że miłość wśród ludzi oziębnie... Zróbmy wszystko, byśmy do nich nie należeli.
  • Atr
  • Początkujący
2010-03-11T17:11:19+01:00
Obecny samarytanin powinien byc osoba milyjaca i bezinteresowna

przykladami jest jan pawel II irena sendlerowa czy zmarly ksadz jezy popieluszko ktury poswiecil swoje zycie by glosic wiare i pomagac w czasach niekozystnych dla ludzi i wiernych