Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-11T16:25:30+01:00
Guliwer w krainie Marsjan


W lutym sonda rozpoczęła przeloty nad Fobosem. Choć to większy z księżyców Marsa, rozmiarem nie imponuje, ma kształt ziemniaka o długości 27 km i szerokości 20 km (drugi satelita - Dejmos - jest blisko dwa razy mniejszy). Przed tygodniem doszło do rekordowego zbliżenia - Mars Express przeleciał ledwie 67 km nad powierzchnią Fobosa, czego nie dokonał wcześniej żaden ziemski próbnik.

Im bliżej księżyca, tym bardziej czuć jego grawitację. Każde zagęszczenie masy albo - na odwrót - pusta wnęka we wnętrzu Fobosa wpływają na kurs lecącej w pobliżu sondy. Jest ona mocniej lub słabiej przyciągana, kołysze się niczym statek na morskich falach. Stacje na Ziemi śledzą sygnał z jej nadajnika i rejestrują najmniejsze zmiany kursu, rzędu milimetrów na sekundę.
2010-03-11T16:28:34+01:00
1. Pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją Julia Pitera zeznała przed komisją hazardową, że nie miała powodów, by interesować się pracami nad ustawą hazardową. Potwierdziła także, że w 2008 i 2009 r. otrzymała kilkanaście listów od Marka Przybyłowicza, który donosił o nieprawidłowościach przy obsadzaniu rady nadzorczej Totalizatora Sportowego.
2. Szefowa klubu PiS Grażyna Gęsicka wysłała pismo do Państwowej Komisji Wyborczej, w którym prosi o wyjaśnienia czy spotkania Bronisława Komorowskiego i Radosława Sikorskiego są elementem kampanii wyborczej.
3. Sejmowa komisja śledcza ds. śmierci Krzysztofa Olewnika podczas dzisiejszego posiedzenia analizowała raport przygotowany przez eksperta ds. więziennictwa, dotyczący śmierci trzech morderców Olewnika, do czego doszło, gdy byli już za kratami. Ekspert przytoczył listę niewiadomych dotyczących tej sprawy.