Wymień pozytywne i negatywne znaczenie owadów w przyrodzie i gospodarce człowieka:
a) znaczenie pozytywne:
- pszczoła miodna- grabarz- mrówka rudnica

- jedwabnik morwowy
- biedronka siedmiokropka

b) negatywne znaczenie
-stonka ziemniaczana

- wołek zbożowy

- mól kożusznik
- kornik drukarz

- bielik kapustnik
proszę o pomoc!!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-11T16:50:13+01:00
A) znaczenie pozytywne:
- pszczoła miodna
oprócz miodu pszczoły przenoszą sok z drzew iglastych z którego produkują tzw. propolis, używany do zaklejania niepotrzebnych otworów w ulu. Jest on wykorzystywany przez ludzi do celów leczniczych. Znaczenie pszczół w przyrodzie jest bardzo duże. Pszczoły zbierają nektar zapylając sady i pola uprawne. Dorobek tej pracy przewyższa 10-ciokrotnie wartość wykorzystywanego przez człowieka miodu, pyłku i mleczka pszczelego. Pszczoły są jednym z najlepiej zorganizowanym społeczeństw wśród owadów i są bardzo pożyteczne dla człowieka .
- grabarz
Jego znaczenie jest pozytywne ponieważ oczyszcza teren z padliny zjadając ją.
- mrówka rudnica
najistotniejsza rola polega na niszczeniu populacji wielu szkodliwych owadów. Pożywieniem mrówek są owady, owoce i wydzielina mszyc. Mrówki są istotnym czynnikiem hamującym masowe pojawianie się szkodników. W ciągu jednego dnia ofiarą jednego dużego mrówczego gniazda pada około 100 tyś., a rocznie 5-10 milionów owadów Oczywiście liczby te zależą od stanu rozwoju kolonii, ilości pokarmu, jakości siedliska oraz od pogody w okresie wegetacyjnym.
- jedwabnik morwowy
Gąsienice tego gatunku przed przepoczwarczeniem formują duże kokony, utworzone z pojedynczej nici, której długość dochodzi nawet do 1500 m. Nić posiada kolor biały, żółty lub niebieskawy w zależności od rasy jedwabnika. Dla uzyskania jedwabiu hodowany w Chinach już 2600 lat p.n.e., w Europie hodowla jedwabnika morwowego datuje się od V w., głównie w Hiszpanii, Francji i Włoszech. Jest hodowany sztucznie dla uzyskania kokonów stanowiących surowiec do produkcji.
- biedronka siedmiokropka
Larwy biedronek znacznie się różnią od postaci dorosłych. Można je spotkać od czerwca do sierpnia. Są bardzo ruchliwe i żarłoczne. Jedna larwa w okresie rozwoju (20-30 dni) niszczy ponad 600 mszyc. Natomiast dorosła biedronka zjada od 30 do 60 mszyc dziennie. Odżywiają się również innymi owadami, między innymi stonką ziemniaczaną.
b) negatywne znaczenie
-stonka ziemniaczana
Jej znaczenie jest negatywne ponieważ niszczy uprawy rolników
- wołek zbożowy
Ma on negatywne znaczenie ponieważ zjada ziarna zbóż.
- mól kożusznik
Mól kożusznik ma negatywne znaczenie bo dorosłe osobniki składają larwy na futrach,materiałach wełnianych i dywanach a larwy potem robią dziury w tych materiałach czyli je zjadają.
- kornik drukarz
On ma złe znaczenie dlatego że samce kornika drukarza drążą w drewnie świerkowym komory godowe dla samic, z rozchodzącą się siecią korytarzy. Wykluwające się larwy drążą korytarze w drewnie, ułożone w równych rzędach, czemu gatunek ten zawdzięcza swą nazwę.Potem te drzewa się niszczą.
- bielik kapustnik
Jego znaczenie jest negatywne bo zielono ubarwione gąsienice żerują na roślinach z rodziny krzyżowych, np. kapuście i nasturcji, wyrządzając spore szkody w uprawach.
14 4 14