Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-11T17:08:50+01:00
Walory turystyczne
Państwo to ma fascynującą historię, która sięga czasów wikingów, a nawet jeszcze dalej wstecz. W pewnym okresie Duńczycy rządzili w Skandynawii, północnych Niemczech i sporej części Anglii, a także kontrolowali Morze Bałtyckie. Dopiero w XVII w. Dania stanęła na skraju upadku. Chociaż państwo to nigdy nie odzyskało zajmowanych wcześniej ziem i znaczenia politycznego, odrodziło się w dziedzinie kultury i sztuki.
Dzisiejsza Dania to nieduży kraj, zamieszkany przez niewiele ponad 5,3 mln mieszkańców. Położony jest na 480 wyspach, a tylko, co dwudziesta jest zamieszkała. Główny ośrodek stanowi położona na wschodzie wyspa Zelandia ze stolicą kraju, Kopenhagą, będącą jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych Europy. Większość ludności mieszka w Wielkiej Kopenhadze. Reszta kraju zaludniona jest dość rzadko, a zatem turyści odwiedzający Danię mają ją niemal wyłącznie dla siebie. Prawdziwą ozdobę Danii poza pięknymi krajobrazami stanowi ponad 800 zamków, rezydencji i dworów szlacheckich a także liczne muzea.


ZELANDIA

Zelandia jako największa i najgęściej zaludniona wyspa Danii jest też najczęściej odwiedzana, ze względu na to, że znajduje się tu Kopenhaga. Ten malowniczy obszar jest szczególnie interesujący ze względu na znajdujące się tu piękne zamki królewskie, cudowne plaże oraz wydmy osłoniete różami.
Jednym z ciekawszych miejsc na Zelandii poza stolicą są miasteczka Helsingor oraz Roskilde.


KOPENHAGA

Kopenhaga rozwinęła się wokół zamku wybudowanego w 1167 r. Stolicą Danii została w połowie XV w. Jest jedną z ładniejszych stolic w Europie.
Nazwa pochodzi od słowa Kjobmandehavn (kjobmand - kupiec, havn - zatoka). To liczące ok. 617 tys. mieszkańców miasto założył Sweyn I Forkbeard w roku 1000 jako małą rybacką osadę. Świetnie usytuowana Kopenhaga rozwijała się w szybkim tempie doprowadzając do umocnienia jej pozycji i stając się w końcu jednym z najważniejszych centrów komunikacji i handlu. Obecnie Kopenhaga, będąca największym miastem Danii oraz największym portem, posiada stałe połączenia z pobliskimi krajami: Szwecją, Norwegią i Niemcami oraz Wielką Brytanią i Polską.


PAŁAC AMALIENBORG

Idealnie zachowany barokowy pałac królewski z wieloma ekspozycjami drogocennych przedmiotów z epoki. Zaprojektował go w latach 1749-1760, słynny architekt Nicolai