Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-11T17:16:20+01:00
Prawie wszystkie pająki bardzo lubią ciepło i wilgoć. Często mieszkają na krzewach i niskich roślinach, ale można je także spotkać wysoko nad ziemią. Poza nielicznymi wyjątkami pająki są drapieżnikami. Polują głównie na owady, większość prowadzi samotniczy tryb życia.

Pająk najczęściej kojarzony jest z siecią, którą buduje. Budowę tej misternej konstrukcji zaczyna od składającej się z kilku boków ramy, którą rozpina między gałęziami lub łodygami. Następnie ciągnie nici, jedną przy drugiej tak, aby łączyły się one w środku w jednym punkcie. Powstaje konstrukcja przypominająca układ szprych w rowerowym kole. Pajęcze sieci mogą mieć różne, nie zawsze regularne kształty.

Pająki polują atakując z zasadzki lub też używając sieci. Dzięki drganiom nici pająk wyczuwa, gdy jakiś owad złapie się w pułapkę. Jako że sieć zwykle nie jest na tyle mocna, żeby długo utrzymać ofiarę, pająk szybko dopada szamoczącego się owada, po czym owija go nicią i wstrzykuje jad.

Niektóre gatunki posługują się doprawdy niezwykłymi metodami chwytania ofiary. Tzw. podkopnik, aby złapać owada, nie buduje pajęczyny, lecz wygrzebuje otwór w glebie. Następnie wykonaną jamę zamyka szczelnie wiekiem-zapadką, wykonaną z warstw ziemi i własnej nici. Z wierzchu pułapka jest prawie niewidoczna. Gdy nieostrożny owad przechodzi po niej, pająk błyskawicznie wychodzi z kryjówki i wciąga ofiarę do środka. W wieku, które jest bardzo ściśle dopasowane do wylotu jamy, znajdują się dwa otwory. W razie niebezpieczeństwa pająk wkłada w nie swoje odnóża i szybko ściąga przykrywkę w dół.

Tylko kilka gatunków pająków dysponuje jadem niebezpiecznym dla człowieka. Na terenie Polski nie ma groźnych pająków. Jad niektórych może wywołać jedynie zaczerwienienie.

Czy wiesz, że...

- Tylko połowa ze znanych gatunków pająków przędzie sieci.

- Jednym z najjadowitszych pająków jest czarna wdowa. Mimo że długość jej ciała nie przekracza 2 cm, jej ugryzienie może spowodować śmierć człowieka.

- Największymi pająkami świata są ptaszniki. Mogą osiągać nawet 15 cm długości ciała, 40 cm rozpiętości nóg i wagę do 500 gramów. Żyją nawet 30 lat.

- Ptaszniki polują nie tylko na owady, ale również na nietoperze i... ptaki (stąd ich nazwa).

- Niektóre pająki są ślepe. Dotyczy to gatunków, które żyją w ziemnych norach lub ciemnych jaskiniach.

- Młode pająki poruszają się na duże odległości korzystając z nici "babiego lata". Gdy prądy powietrza uniosą nić, pająk może pokonać odległości sięgające nawet kilkuset kilometrów.

- Największe pajęczyny dochodzą do 2,5 m średnicy.

- Nici niektórych pająków są tak wytrzymałe, że niektóre południowoamerykańskie plemiona używają ich jako siatek do łowienia ryb.

- Niektóre duże gatunki żyjące w pobliżu wody chwytają małe ryby.

- Istnieje pająk (topik wodny) mieszkający pod wodą, który wynurza się tylko po to, aby zaczerpnąć powietrza. Nie robi tego zbyt często, ponieważ w swoim podwodnym gnieździe ma zapas powietrza.skorpiony
biczykoodwłokowce
rozłupnogłowce
tępoodwłokowce
głaszczkochody
pająki
kapturce
zaleszczotki
solfugi
kosarze
roztoczedałam ci to co mi ktoś napisał złotko :*******************