Odpowiedzi

2010-03-11T17:24:19+01:00
Przyczyny upadku Republiki Rzymskiej
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
a) wojny domowe między optymatami i popularami w I w.p.n.e
b) kryzys armii, związany z upadkiem warstwy wolnych chłopów
Kryzys armii osiągnął największe rozmiary na przełomie II i I w.p.n.e w czasie wojen Rzymu z królem Numidii JUGURTĄ oraz walk z plemionami germańskimi, które wtargnęły do Italii. W tej sytuacji wódz rzymski MARIUSZ dokonał reformy wojskowej, tworząc armię zawodową. Ochotnicy zaciągani na 16 lat otrzymywali stały żołd, a po zakończeniu służby działkę ziemi. Ponieważ spełnienie tego ostatniego było możliwe jedynie dzięki wstawiennictwu wodza, żołnierze wiązali swe losy ze swymi dowódcami- doszło do sytuacji w której armia walczyła dla wodza, a nie dla Rzymu.
c) przekupstwa proletariatu przy wyborze urzędników
d) przestarzały ustrój Rzymu
Na początku I w.p.n.e wszyscy mieszkańcy Italii otrzymali obywatelstwo rzymskie, lecz nie osiągnęli w ten sposób zbyt wiele, ponieważ ustrój republiki Rzym skiej uniemożliwił im udział w wyborach urzędników.
e) wyzysk prowincji
f) powstania niewolników
- powstanie na Sycylii (II w.p.n.e)
- powstanie SPARTAKUSA (73-71 p.n.e)
4 2 4
2010-03-11T17:29:12+01:00
Z 1 wieku naszej ery pojawił sie konsul Juliusz Cesar.Podbił on galie i chciał sie obwolac królem.Jednak na obradach senatu został zamordowany przez spiskowców>kilka lat po jego smierci jego siostrzenie c oktavian wraz z markiem antoniuszem pokonali wojsaka senatu i oktavian obwołal sie cesarzem wprowadzil tez w kraju zasade nominatu.
3 3 3