Odpowiedzi

2010-03-11T18:48:06+01:00
Skawiński - bohater główny i tytułowy nowelki H. Sienkiewicza pt. "Latarnik".
Polak, patriota, żołnierz, emigrant, samotnik. Walczył w powstaniu listopadowym o niepodległość Polski, potem bił się o wolność min. we Francji, na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych. Potem nie potrafił już ułożyć sobie życia, jednak w głębi duszy liczył na posadę latarnika w Aspinwall. I udało się. Skawiński został latarnikiem w nadmorskim miasteczku Aspinwall. Tęsknota za ojczyzną spadła na samo dno świadomości naszego bohatera. Latarnik wzorowo wypełniał swoje obowiązki, lecz gdy dostał paczkę z polskimi książkami, min. "Pana Tadeusza" zaczytany, zapomina zapalić latarnię i o skały rozbija się łódź. Po tym incydencie Skawiński zostaje zwolniony z posady i skazany na dalszą tułaczkę, jednak z cząstką ojczyzny przy sercu.
Skawiński mimo starszego wieku ma ruchy i postawę żołnierza. Ogorzała twarz kontrastuje z niebieskimi oczami i srebrzystosiwymi włosami. Te cechy pozwalają przypuszczać ze ma słowiańskie pochodzenie. Na twarzy latarnika często maluje się smutek i przygnębienie, ale na pewno jest to twarz uczciwego człowieka.
Nasz bohater był człowiekiem pogodnym i nigdy nie tracił wewnętrznego spokoju. Po tylu latach niepowodzeń zawsze był pełen ufności i nigdy nie tracił nadziei. Jego najlepsza cechą charakteru była uczciwość. Bywał zbyt łatwowierny - pewnie dlatego został okradziony przez nieuczciwego wspólnika. Często był uparty i konsekwentny. Wiele razy musiał pokonywać wiele niebezpieczeństw. Odważnie stawiał "czoła" dla wszystkich niebezpiecznych zdarzeń ale zawsze twierdził że "jakaś potężna a mściwa ręka ściga go wszędzie, po wszystkich lądach i morzach".
Według mnie Skawiński jest pozytywnym bohaterem i uważam że zasługuje na jeszcze jedną szansę.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-11T18:53:25+01:00
Głównym bohaterem ksiązki pt. Latarnik Henryka Sienkiewicza jest Skawiński, POlak ,żołnierz i tułacz., który prowadzi samotne życie i bardzo przywoązany jest do swojej ojczyzny Polski.
Bohater ma około 70 lat, to człowiek już stary ale czerstwy , wyprostosowany , mający postawę żołnierza. Miał białe wlosy , ciemną karnację i niebieske oczy smutne i zadumane. Skawiński opuścił ojczyznę ponieważ wziął udział w powstanou listopadowym, następnie brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii , pracował w wojsku Napoleona , uczestniczył w powstaniu na Węgrzech oraz w wojnie secesyjnej. Gdy już zakończył pracę jako żołnierz to tułał sie począwszy w Azji , skączywszy w Ameryce Południowej. Był już zmęczony życiem, dlatego wybrał Aspinwall, gdzie został latarnikiem i rozpoczął ciche spokojne życie. Skawiński doskonale odnałazł się w pracy na latarnii, pewnego dnia oprócz zapasów żywności Skawiński otrzymał paczkę z książkami . Znalazł wśród nich Pana Tadeusza. Podczas czytania lektury zapomniał o tym gdzie jest , poczuł się znowu w swojej ojczyźnie, za którą tak bardzo tęsknił i zapadł w sen o Polsce. Niestety tego wieczoru nie zapalił on latarnii za co został zwolnion z posady latarnika i musiał wyruszyć na nowe tułacze szlaki.
POdstawowymi cechami latarnika są na pewno nadzwyczajna obowiązkowość , cierpliwość , sumienność, umiejętność znoszenia samotności i prowadzneie niemal pustelniczego trybu życia . Po latach tułączki po obcyhc krajach tęsknił za bezpieczeństwem i spokojem. Był on człowiekiem honoru , pracowitym , uczciwym, odważnym i szlachetnym. Nie wahał się pomagać potrzebującym , raz nawet oddał rozdał chorym swoje lekarstwa , ryzykując przytym własnym życiem.
Najważniejszą cechą charakteru Skawińskiego była niezłomność . Mimo wileu niepowodzeń nigdy się nie poddawał, bardzo tęsknił za rodzinnymi stronami , a mimo to to dzielnie znosił trudy życia. Był prawdziwym patriotom.Bohater był bardzo wrażliwym człowiekiem , skłonnym do przeżywania porywów uczuć , właśnie dlatego tak duże wywarła na nim wrażenie lektura Pana Tadeusza.
Moim zdaniem, Skawiński to bardzo imponująca postać. Ma wiele pozytywnych cech, najbardziej zafascynowała mnie jego miłość do ojczyzny to jest przykład prawdziwego patrioty , który walczył o niepodległość .Chciałabym tak samo darzyć ojczynę taką miłością jak on. Skawiński to bardzo pozytywna postać i godna do naśladowania.


Mam nadzije, że pomogłam, jak coś to pisz na priv .;))
licze na naj. ;))