Odpowiedzi

2010-03-11T18:24:31+01:00
Góry Świętokrzyskie – masyw górski położony w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Obok Sudetów jedno z najstarszych pasm górskich w Polsce. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.

Góry Świętokrzyskie wypiętrzyły się w czasie kaledońskich ruchów górotwórczych na granicy syluru i dewonu. Następnie zostały odmłodzone w czasie orogenezy hercyńskiej (dolny karbon) i ponownie podczas orogenezy alpejskiej (trzeciorzęd).

Charakterystyczne dla krajobrazu najwyższych partii Gór Świętokrzyskich są strome stoki, głęboko wcięte doliny, skałki ostańcowe i gołoborza. Góry Świętokrzyskie porośnięte są lasami jodłowymi (Puszcza Jodłowa) i bukowymi. Na ich terenie wytyczono Świętokrzyski Park Narodowy.

Gospodarczym i turystycznym centrum regionu są Kielce. Do ważniejszych ośrodków turystycznych należą Święta Katarzyna i Nowa Słupia.

W przeszłości na terenie Gór Świętokrzyskich znajdowały się ośrodki górnictwa rud żelaza, ołowiu i miedzi.
1 5 1
2010-03-11T18:24:50+01:00
Góry Świętokrzyskie to kraina geograficzna zajmująca centralną część Wyżyny Kieleckiej. Łysica wznosząca się na wysokość 612 m n.p.m jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, drugi co do wielkości szczyt to Łysa Góra, znana wcześniej jako Łysiec. Obydwa wzniesienia leżą w paśmie Łysogór - najwyższym paśmie Gór Świętokrzyskich.

Góry Świętokrzyskie mają swoją nazwę się od lelikwi drzewa Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorzez na Łysej Górze.

Góry Świętokrzyskie to rejon często odwiedzany przez turystów z różnych zakątków Polski. W obszarze tym jest wiele atrakcji zarówno przyrodniczych, jak i historycznych.
1 5 1
2010-03-11T18:25:33+01:00
Góry Świętokrzyskie znajdują się w południowo-wschodniej Polsce, na Wyżynie Kieleckiej. To jedne z najstarszych gór. Najwyższy szczyt: - Łysica (612 m. n. p. m.). Wypiętrzone zostały podczas kaledońskich ruchów górotwórczych
1 1 1