Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-13T17:11:05+01:00
Uwtór pt. "Śmierć urzędnika' Antoniego Czechowa obrazuje głównie absurdalne sytuacjie. Tematem opowiadania jest śmierć urzędnika, który umiera ze strachu oraz przejęcia, spowodowanego kichnięciem na generała w teatrze.
Pewnego razu Iwan Dymitrycz udał się do teatru. W czasie przedstawienia niespodziewanie kichnął, co jest rzeczą ludzką. Nieszczęśliwie jednak zrobił to prosto na głowę generała ' Obryzgałem go! (...) Nie mój przełożony, cudzy, mimo to niezręcznie. Trzeba się wytłumaczyć.''
Zrobił więc tak, jak postanowił. Grzecznie przeprosił człowieka. Ten odpowiedział, że nic się nie stało. Urzędnik zaś zrozumiał opacznie jego słowa i tłumaczył się dalej. Generałowi to się nie spodobało ''Ja już zapomniałem, a Wy cięgle o tym!''.
Niepocieszony Iwan udał się do domu. Tam opowiedział żonie zaistniałą sytuację. Opowiedział ją jednak ze swojego punktu widzenia. Kobieta bardzo się przejęła tym, i kazała mężowi iść jeszcze raz przeprosił biednego człowieka.
Czerwiakow posłuchał rady żony: kolejnego dnia ubrał się odświętnie, a następnie udał się do gabinetu generała. Kiedy ten zaćczął kolejny raz przepraszać, generałowi puściły nerwy 'Przecież Wy sobie żarty stroicie, mój panie!''
Urzędnika ogarnęły jeszcze większe wyrzuty sumienia. Chciał napisać list, lecz w końcu postanowił, że nazajutrz znów go odwiedzi. Niestety, nie był mile widziany 'Przecz!! - wrzasnął posiniały i trzęcąsy się generał'
CZerniakow nie mógł znieść tego upokorzenia. Nie rozglądając się, szybko uciekł do drzwi i 'powlókł się noga za nogą'. Gdy doszedł do domu, natychmiast połozył się na sofie i zmarł.
Autor opisując sytuację posłużył się prostym językiem, nieskomplikowanym. Tekst porusza problemy codzienne, zamartwiania się ludzi. Utwór jest pełen absurdalnych wydarzeń, takich jak: ciągłe przeprosiny generała, śmierć urzędnika z powodu kichnięcia, ze strachu, przejęcia i nadmiernej wrażliwości. Niedorzeczny jest również sam temat opowiadania.
2 5 2