Odpowiedzi

2010-03-11T19:44:58+01:00
Trasa Królewska


Trasa rozpoczyna się na Placu Matejki i biegnie w kierunku bramy wjazdowej do miasta - Bramy Floriańskiej i Barbakanu, będących pozostałościami miejskich fortyfikacji. Dalej idziemy poprzez ulicę Floriańską, przy której mieści się słynna kawiarnia Jama Michalika (nr 45), najstarszy hotel w Polsce Pod Różą (nr 14), czy Dom Jana Matejki. Poza tym liczne sklepy i sklepiki przyciągają turystów. Floriańska wyprowadza nas na Główny Rynek - największy średniowieczny rynek w Polsce (200 x 200 m), a przy tym chyba najpiękniejszy, z oryginalnymi Sukiennicami, górującą Bazyliką Mariacką, widokową Wieżą Ratuszową oraz pomnikiem "Adasia". Atmosfera tego tłocznego, gwarnego miejsca, pełnego kwiatów i gołębi, rozbraja wszystkich turystów, nawet tych najbardziej opornych :) Pomagają w tym kawiarenki wypełzające z kolorowych kamieniczek. Z Rynku ulicą Grodzką podążamy na Wawel. Po drodze mijamy imponujący Kościół Św. Piotra i Pawła oraz Kościół Św. Andrzeja.
Wawelskie Wzgórze, codziennie zachęcające do zwiedzania, stanowi zespół pomników narodowej historii i kultury. Jest to chyba najcenniejszy polski zabytek, znany w całej Europie. Składa się na niego Katedra Wawelska i Zamek Królewski, w których przygotowano liczne wystawy. W Katedrze cenne są Groby Królewskie czy Wieża Zygmuntowska ze słynnym Zygmuntem odzywającym się w trakcie ważnych uroczystości. W zamku natomiast zwiedzić można Komnaty Królewskie (i piękne arrasy), Skarbiec Koronny, choć ciekawy jest już nawet sam dziedziniec zamkowy. Atrakcją na Wawelu jest także Smocza Jama, w której niegdyś mieszkał groźny smok wawelski. Bilety na wszystkie wystawy i atrakcje wawelskie nabywa się w kasie, tuż za bramą wejściową na Wawel.
Trakt Królewski okrąża całe wzgórze i prowadzi z powrotem na Rynek, tym razem kameralną, uroczą ulicą Kanoniczną, przy której również stoją interesujące, zabytkowe kamieniczki. Zwiedzenie wszystkich wymienionych zabytków spokojnie zajmie nam cały dzień, ale jeśli zostanie trochę czasu, na trasie znajdują się jeszcze inne ciekawe obiekty, jak zespoły klasztorne oo.Dominikanów, oo. Franciszkanów oraz sióstr Klarysek czy pałac Wielopolskich. Ponadto z Grodzkiej już o krok do Franciszkańskiej 2 i słynnego Okna Papieskiego.
1 3 1