Wybierasz sie na wakacje do Anglii. Chacialbys zatrzymac sie na pare dni u znajomej kolezanki z Anglii. Napisz list po angielsku z zapytaniem czy jest to mozliwe.
-opisz krotko swoje plany wakacyjne
-przedstaw swoja prosbe
-podaj na jak dlugo chcialabys sie u niej zatrzymac
-wyraz nadzieje na jej rewizyte w Polsce

3

Odpowiedzi

2010-03-11T19:49:22+01:00
Hello Martha
I won a lottery ticket to London. I know that you live close by. I would like to stay with you and of course you see it. Do you have something against this? I would like to be with you only 5 days, so I will not bother your head long;) invite you and your holiday home to Polish. Once promised that arrive. Shake. Goodbye.
2010-03-11T19:50:39+01:00
Hello Ola! We saw not long ago but it will change! March 20 I'm going to England. I could I would stay with you? I am going because I have so many plans to spend the day with you cudnego few dni.Wiesz rather that he is singing 24, Justin Bieber, maybe we go? It would be wonderful! Please answer me if you agree for this travel.

Witaj Ola ! Dawno się nie widziałyśmy ale to się zmieni! 20 marca jadę do Anglii. Mogłam bym się u ciebie zatrzymać?Mam na dzieje że tak bo mam dużo planów na spędzenie z tobą cudnego dnia raczej parę dni.Wiesz że ma tam śpiewać 24 Marca justin Bieber?Może pójdziemy?To by było cudne!Proszę odpowiedź mi czy sie zgadzasz na tą podróże.
2010-03-11T19:59:23+01:00
Hi Sandra !

I'm going to visit England & I'm writting to you with a question. Could I stay in your home a few days the most five days ? I always had a dream to visit England now It can happen ,but only when you will agrre. I will sightseeing a lot & I will spend all day in the city practically I will only sleep in your house.When you ever will want to visit Poland you could stay in my house that long how you will want. Please agree.
I greet .................:D