Odpowiedzi

2010-03-11T19:48:17+01:00
Stefan Żeromski ukazał w swojej powieści pt.: ,,Syzyfowe Prace” trudności dorastania młodego chłopca-Marcina Borowicza, który doznając w młodości dużej straty w postaci śmierci mamy stracił najważniejszy autorytet i musiał samodzielnie kształtować swój charakter. Ojciec, który starał się utrzymać ten kawałek ziemi, który pozostawiono mu po powstaniu styczniowym we względnie dobrym stanie nie miał czasu, (albo też w ogóle nie interesował się tym) aby zajmować się problemami swojego syna, który nie radził sobie psychicznie z presją, którą wywierała szkoła wprowadzając do życia tych młodych ludzi język i kulturę rosyjską.
,,Był to duży, tęgi, muskularny chłopak ośmioletni, z twarzą nie tyle piękną, ile rozumną i miłą. Oczy miał czarne połyskliwe, w cieniu gęstych brwi ukryte. Włosy krótko przystrzyżone >>na jeża<< okrywała barankowa czapka wciśnięta aż na uszy.” Tak autor opisał głównego bohatera tuż przed pójściem do swej pierwszej szkoły. Ja od siebie mogę dodać jeszcze, że był on wtedy chłopcem dosyć wrażliwym i płaczliwym, co nieco odbijało się na jego urodzie, choć on starał się jak mógł aby ów fakt ukryć.
Marcin z domu wyniósł pewne wartości oraz naukę, a mianowicie wychowywany był na patriotę. Szczególnie sytuacja w kraju po powstaniu potrzebowała takich ludzi, ale ten młody chłopiec trochę ,,błądził” zanim udało mu się znaleźć tą drogę dla siebie.