Odpowiedzi

2010-03-12T16:56:24+01:00
Choroby:

Najczęstszymi chorobami układu krążenia są: miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, wady serca, zapalenie mięśnia sercowego, kardiomiopatia, zapalenie wsierdzia, zapalenie osierdzia, zaburzenia rytmu serca, zator tętnicy płucnej, niewydolność serca, nerwica serca, żylaki kończyn dolnych.

Teraz omówię kilka z nich:

*Choroba wieńcowa:
Serce jest narządem, który do prawidłowego działania potrzebuje tlenu i składników odżywczych. Budowa serca uniemożliwia wykorzystanie krwi przepływającej przez przedsionki i komory. Wykorzystywane są do tego naczynia oplatające mięsień sercowy. O chorobie wieńcowej mówi się wtedy, gdy zachwiana jest równowaga pomiędzy dopływem krwi do mięśnia sercowego, a jego potrzebami. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ naczynia te zmniejszają swoją szerokość, a zatem i przepływ krwi z powodu osadzania się na nich blaszek miażdżycowych. W pierwszym okresie choroba nie wywołuje żadnych objawów.Stopniowe zawężanie się szerokości naczyń też nie powoduje żadnych objawów, dopuki nie stanie się ono za wąskie. Wtedy mogą pojawić się bóle w okolicach serca, które stopniowo mogą prowadzić do zawału serca.

*Nadciśnienie tętnicze:

Jedną z najważniejszych chorób układu krążenia i jedną z najczęstszych chorób przewlekłych jest nadciśnienie tętnicze. Jest ono bardzo trudną do wykrycia chorobą, ponieważ nie powoduje żadnych objawów, niestety zamiast tego szybko prowadzi do udaru mózgu, czy zawału serca, a w najgorszym wypadku zgonu.

*Wady serca:
Kolejną grupą chorób są wady serca. Najczęściej dotyczą one zastawek. Potrzebne są one do umożliwienia prawidłowego przepływu krwi w żyłach. Przy ich nieprawidłowościach pojawiają się problemy: niektóre jamy serca są bardziej obciążane niż zazwyczaj i przerastają albo rozszerzają się. Wtedy często odczuwane są bóle serca, albo człowiek bardzo szybko się męczy.

* Kardiomiopatia:

Kardiomiopatia to niezapalna choroba mięśnia sercowego. Nie jest ona skutkiem wad serca, ani nadciśnienia, a także miażdżycy. Właściwie nie wiadomo, co ją wywołuje.

Zapobieganie chorobom układu krążenia:

Aby zapobiec chorobom serca należy:

· Zdredukować Masę Ciała,
* Prawidłowo się odżywiać,
* Regularnie ćwiczyć,
* Ograniczyć, a najlepiej całkiem zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu.
7 4 7