Wyjaśnij w jaki sposób możemy stać się żywicielami poniższych pasożytów:
tasiemiec uzbrojony-............................
tasiemiec nieuzbrojony-........................
glista ludzka-.....................................
owsik ludzki-.....................................
włosień kręty-....................................

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-11T20:22:03+01:00
Tasiemiec uzbrojony-Człowiek zaraża się najczęściej wągrami tasiemca poprzez spożycie zakażonego niedogotowane lub surowe mięso wieprzowe.

tasiemiec nieuzbrojony-Wypełnione jajami człony tasiemca nieuzbrojonego są wydalane wraz z kałem z organizmu żywiciela ostatecznego (człowieka). Jaja są zjadane przez żywiciela pośredniego (bydło rogate: byk, krowa, cielę). Wągry przedostają się do żywiciela ostatecznego, kiedy ten np. zje surową albo półsurową zarażoną wołowinę.

glista ludzka-za pośrednictwem środowiska zewnętrznego (gleba, woda),
spożywając niedokładnie umyte surowe warzywa i owoce,
dzieci w czasie zabawy – bawiąc się np. w piaskownicy i biorąc brudna łopatkę do ust,dorośli przy pracach w polu i ogrodzie, przez kontakt ze zwierzętami

owsik ludzki-Wystarczy że jedno dziecko w przedszkolu lub żłobku ma jaja owsika na rękach albo na ubraniu, a już owsica przechodzi z rąk do rąk. Jajeczka owsików z palców, zabawek trafiają do buzi, potem do jelita gdzie wylęgają się dorosłe osobniki owsika.

włosień kręty-Człowiek zakaża się poprzez zjedzenie mięsa lub jego przetworów zawierających inwazyjne larwy włośnia krętego, nie poddanych odpowiedniej obróbce termicznej.

mam nadzieję że najlepsze!!
267 4 267