Odpowiedzi

2010-03-11T21:19:30+01:00
"Tych dwóch ludzi : woda- ogień..." czyli cześnik i Rejent .
Cześnik i Rejent to dwóch ludzi o przeciwnych cechach charakteru, dochodzi między innymi do wiecznych kłótni pomiędzy nimi. Już ich nazwiska mówią wiele o bohaterach. Raptusiewicz czyli człowiek raptowny, prędki w działaniu. Milczek to osoba niewiele mówiąca ale za to używająca rozumu nie języka. Obydwaj są szlachcicami posiadaczami połowy zamku. Jednak Rejent jest bogatszy bo ma własny majątek podczas kiedy Cześnik zarządza tylko spadkiem swojej bratanicy. Dlatego Cześnik pogardza Rejentem i nie nawiedzi go.
Cześnik chętnie używa wyrażeń z gwary myśliwskiej np.''Rejent siedzi jak lis w jamie...'' Poza tym Raptusiewicz mówi głośno, często krzyczy. Rejent jest bardzo fałszywy i zakłamany, namawia murarzy do zeznania fałszywych zeznań.
Z zachowania Cześnika widać, że lubi walkę ceni sobie szable wspomina chętnie bitwy. Z wielka pewnością siebie wyzywa Rejenta na pojedynek bo wie że zwycięży.
Jest jednak kilka cech podobnych które mają obaj przeciwnicy: przede wszystkim chciwość. Jeden i drugi myślą o tym jak się wzbogacić . Cześnik zamierza poślubić Podstolinę bo uważa ją za kobietę bogatą a Rejent z tych samych powodów wydał by ją za swojego syna. w koncu godzą się ponieważ syn Rejenta Wacław poślubił Klarę dziedziczkę dwóch majątków.
Tak więc porównanie postaci nie doprowadza do wniosku, że których z bohaterów był lepszy od drugiego.