Odpowiedzi

2010-03-11T21:12:22+01:00
Ptaki rozpoczynają swoje migracje w okresie zimowym.Odlatują do krajów o cieplejszym klimacie ponieważ zimą w strefie klimatów umiarkowanych brakuje pożywienia.pokonują olbrzymie odległości, często tysiące kilometrów , na przykład z północy Europy na południe lub dalej do Afryki.
2010-03-11T21:31:27+01:00
Wędrowanie jest zjawiskiem znanym w świecie zwierząt. Wędrują ryby, ssaki, owady i ptaki. Przenoszą się na tereny, gdzie panujące warunki gwarantują im obfitość pokarmu, bezpieczeństwo i wychowanie dużej liczby potomstwa. Warunki te zmieniają się w cyklu rocznym wraz ze zmianami pór roku. I chociaż w trakcie wędrówki ptaki narażone są na liczne niebezpieczeństwa - zakłócenia pogody, atak ze strony drapieżników, braki pokarmu, niebezpieczeństwa powodowane przez człowieka (np. polowania, zderzenia ptaków z liniami energetycznymi), z powodu których znaczna ich część w tej wędrówce ginie, to ostateczna korzyść wynikająca z migrowania jest dla gatunku dużo większa niż straty.

Odlot na zimę. O odlocie ptaków jesienią decyduje zespół czynników: niewielka ilość dostępnego pokarmu i bardzo krótki zimowy dzień, nie pozwalający na zdobycie koniecznej ilości pożywienia, dostarczającej porcję energii na długą, mroźną noc. Zimowa noc to dla większości małych ptaków owadożernych zbyt trudny czas oczekiwania na kolejny dzień, który można poświęcić na poszukiwanie jedzenia.