Witam... mam problem potrzebuje porównania dwóch tekstów a nie było mnie na zajęciach proszę o szybka pomoc.
...Porównaj teksty Bogurodzicy oraz Lamentu świętokrzyskiego...
nie chodzi mi tu o jakieś wypracowanie tylko porostu krótkie wypisanie cech po myślniku... z góry dziękuje

1

Odpowiedzi

2010-03-11T23:44:27+01:00
"Bogurodzica"
-Podmiotem lirycznym są wszyscy ludzie, chrześcijanie.
-Maryja jest istotą boską, matką Boga, osobą wybraną przez niego, wyróżnioną, jest także dziewicą, osobą nieskalaną.
-Maryja jest pośredniczką między człowiekiem a Bogiem, zanosi Ona wszystkie prośby ludzkie, wyjednuje łaski, może również wpływać na decyzje Boga.
-Matka Boga znajduje się na niebie, istnieje ponad ludźmi i ich sprawami, problemami i troskami.
-jest adresatką ludzkich próśb.

"Lament Świętokrzyski"
-Podmiotem lirycznym jest Maryja.
-Jest Ona kobietą, człowiekiem, matką, która przeżywa śmierć syna.
-Wyjątkowość Maryi polega na wyróżnieniu jej poprzez zwiastowanie Archanioła Gabriela, który obiecywał jej radość, lecz Ona jest rozczarowana tym gdyż jest bezradna wobec cierpienia własnego syna, jak każdy człowiek na ziemi. Nie wpływa na decyzje Boga i wie że musi spełnić się wola Najwyższego.
-Matka Boga stoi pod krzyżem swojego syna, wśród innych ludzi. Jest równa innym matkom. Niewyobrażalnie cierpi patrząc na mękę syna, czuje się pokrzywdzona przez los, ma żal że spotkało ją cierpienie i takie nieszczęście. Jej życie po śmierci syna stanie się puste, bezwartościowe, pogrąża się z tego powodu w rozpaczy, cierpi gdyż nie może ulżyć w cierpieniu swojemu synowi, chce przejąć na siebie część jego bólu. Jest matką czułą, kochającą, jest pewna, że nikt nie zastąpi jej syna, myśli i czuje jak każda żyjąca na ziemi matka.
-Maryja jest sama, kieruje prośby gdyż chce żeby inni ludzie wysłuchali i zrozumieli co czuje matka tracąca dziecko. Zwraca się również do innych matek żeby swoją modlitwą prosili o uniknięcie takiego losu jaki ją spotkał.

mam nadzieję że pomogłam :)